Filmy, goście, spotkania na 10. EFF Integracja Ty i Ja w Koszalinie

Filmy, goście, spotkania na 10. EFF Integracja Ty i Ja w Koszalinie

Ponad pięćdziesiąt filmów, wspaniali goście, koncerty, spektakle, wystawy, happeningi i ciekawe spotkania – to wszystko znajduje się w programie tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Hasło jubileuszowego festiwalu to „Film – sztuka otwarta”. Tematem przewodnim jest filmoterapia.

W konkursie filmowym wystartuje 12 fabuł długo- i krótkometrażowych, 21 dokumentów oraz 7 filmów amatorskich, zrealizowanych przez osoby niepełnosprawne lub przy ich udziale. Pojawią się produkcje z Polski, Holandii, Norwegii, Kanady, Finlandii, Francji, Iranu, Hiszpanii, USA, Dani, Serbii i Laosu. Jury w składzie Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat, Maciej Horbowski i Philippe Lornac przyzna najlepszym obrazom w każdej z kategorii nagrody – Motyle 2013. Swoją nagrodę najlepszemu filmowi przyzna także publiczność.

Jak zawsze filmy stanowią szeroki przekrój problematyki niepełnosprawności we wszelkich jej wymiarach. Zobaczymy filmy o tematyce sportowej, obyczajowej, dotykające delikatnych sfer miłości i seksualności, ale także poruszające problematykę niepełnosprawności i codzienności osób starszych.

Festiwal otworzy niemiecki dokument „Nie zapomnij mnie” w reżyserii Davida Sievekinga, laureata Nagroda Krytyków Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Locarno 2012 oraz zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu Planet+ Doc Film Festival. Za sprawą „Cafe de Flore” Jean-Marca Vallée pojawi się na ekranie Vanessa Paradis. Wśród konkursowych propozycji znalazł się dokument „Zakazać bomb” w reż. Ildikó Hámos-Sohlo (Laos), pokazujący życie ofiar wybuchów bomb kasetowych, a także znana widzom z kin „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa.

Poza konkursem wyświetlony zostanie najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego „Imagine”. W ramach cyklu „Bez barw nie znaczy bezbarwne” pokażemy dzieła kinematografii, w tym filmy nieme i animacje. Z cyklem korespondować będą wykłady edukacyjne pn. „Od doktora Caligariego do Rain Man’a. Filmowe obrazy niepełnosprawności”, które poprowadzi Piotr Szarszewski, medioznawca, wykładowca Politechniki Koszalińskiej. Projekcje filmów konkursowych odbywają się w kinie Alternatywa, seanse w ramach starego kina – w Galerii Scena.

Naukowo o filmoterapii

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie konferencja naukowa organizowana z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej ph. „Film – sztuka otwarta. Różnorodne oblicza filmoterapii”. Oprócz wykładów przybliżających tę dziedzinę w aspekcie medioznawczym, terapeutycznym i kulturoznawczym zaplanowane zostały warsztaty poświęcone filmoterapii i dyskusja. Wśród prelegentów są Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dr hab. nauk med. Dariusz Kwolek, kanclerz krajowy Międzynarodowej Organizacji Edukacji dla Pokoju przy ONZ, ppłk mgr Wiesława Panaszewska, dyrektor Zakładu Karnego w Koszalinie oraz dr hab. Zbigniew Korsak, prof. Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i dr hab. Wojciech Otto, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konferencja w rozpocznie się 5 września (czwartek) o godz.10 w auli przy ul. Kwiatkowskiego 6E.

Nasi goście

Wśród gości festiwalowych znajdą się m.in. Michał Olszański, dziennikarz telewizyjny i radiowy, który poprowadzi panel dyskusyjny „Siła reportażu” poświęcony dziennikarstwu interwencyjnemu, a także dubbingowcy – Michał Sitarski i Jarosław Boberek, ostatnio kojarzeni z postaciami Serca i Rozumu z popularnej telewizyjnej reklamy. Gośćmi spotkań pn. „Najlepsi z Najlepszych” w koszalińskich szkołach będą paraolimpijczycy – Maciej Lepiato, Mateusz Michalski, Paulina Woźniak, Tomasz Rębisz, Joanna Mendak i Krzysztof Głombowicz.. Z aktorami, paraolimpijczykami i jurorami – Wojciechem Malajkatem i Andrzejem Fidykiem – będzie można porozmawiać podczas „Dyskusji bez barier” w namiocie festiwalowym.

Będziemy też gościć wspaniałych wokalistów. Z recitalem podczas inauguracji festiwalu (3 września) wystąpi Natalia Sikora, zwyciężczyni programu The Voice of Poland i Michał Ziomek, laureat Festiwalu „Zaczarowana Piosenka”, a na zakończenie festiwalu (7 września) także finalistka programu The Voice of Poland, Dorota Osińska.

Poza filmem

W programie imprez towarzyszących są m. in. warsztaty: animacji w filmie (Studio Miniatur Filmowych Warszawa), fotografii kreacyjnej (Retroakcja-kreacja/Fundacja Fabryka UTU Toruń), dubbingu i dźwięku w filmie (Eurocom Media Warszawa), szermierki na wózkach oraz pokazy aktywnej rehabilitacji.

W Archiwum Państwowym odbędą się zajęcia pn. „Stwórz własne drzewo genealogiczne”. Ponadto: kolejna edycja Pecha Kucha Night (6 września), wystawy fotografii, plakatu filmowego, happeningi, widowiska i spektakle.

Na festiwalowe wydarzenia zapraszamy do filmowego miasteczka festiwalowego na Plac Polonii 1 i kina Alternatywa.

Wstęp na wszystkie imprezy i filmy jest wolny.

Są z nami diabetycy

„Zjeżdżaj cukrzyco – witaj Integracjo!” – pod takim hasłem odbędzie się akcja Młodzieżowego Koła Diabetyków przy Oddziale Miejskim Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Koszalinie towarzysząca festiwalowi. Ostatniego dnia festiwalu (7 września) setka osób na rowerach przejedzie główną ulicą Koszalina. Rowerzyści będą ubrani na niebiesko – to międzynarodowy kolor diabetyków, wprowadzony przez International Diabetes Federation, którego członkiem jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. W akcji weźmie udział Łukasz Krasoń, pomysłodawca Ogólnopolskiego Konwoju Rowerowego „Wstań i jedź” z żoną, Małgorzatą. Łukasz, od 7. roku życia poruszający się na wózku, na specjalnie zaprojektowanym rowerze (GoWer – połączenie gondoli i roweru), wraz z Drużyną Rowerową przemierzył już setki tysięcy kilometrów, udowadniając, że niepełnosprawność nie musi stać na drodze w spełnianiu marzeń i pasji.

Zbiórka chętnych z rowerami nastąpi 7 września o godz.16 na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha przy ul. Zwycięstwa 248. Stamtąd rowerzyści ruszą ulicą Zwycięstwa do Rynku Staromiejskiego, a następnie ulicą Młyńską do Placu Kilińskiego i ulicą Kościuszki do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy Placu Polonii 1. Tu o godz.17 utworzą symboliczny niebieskiego krąg i wypuszczą w niebo balony.

Sylwetki jurorów

Andrzej Fidyk – reżyser i scenarzysta kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych; producent. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 1980 r. związany z TVP. W latach 1996-2004 i od 2011 r. – szef Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu TVP1. Twórca cykli „Czas na dokument”, „Miej oczy szeroko otwarte”, „Czas na kontrowersyjny dokument”.Obecnie na antenie TVP 1 możemy oglądać cykl dokumentów „Oglądaj z Adamem Fidykiem”. Realizował dokumenty dla stacji BBC. Laureat krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Najważniejsze filmy: „Prezydent” (1985) , „Sen Staszka w Teheranie” (1993), „Defilada” (1989), „Yodok Stories” (2008).

Wojciech Malajkat – aktor teatralny i filmowy. W latach 1986-2001 na scenie Teatru Studio w Warszawie, w latach 1997-2008 aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Od 2009 roku dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru Syrena. Wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którego jest absolwentem. Ma tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. Na scenie i ekranie obecny od lat 80. Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in.: „Panny i wdowy”, Szabla od komendanta”, „Wielki tydzień”, „Ogniem i mieczem”, „Listy do M.” oraz serialach, spektaklach teatralnych i telewizyjnych.

Philippe Lornac – były dyrektor programowy francuskiego Canal+ i France 5, producent filmowy. juror Festiwalu w 2008 roku. Współtwórca Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalińskiego Festiwalu CINTEG w Paryżu.

Joanna Frydrych – autorka dokumentów i reportaży. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od kilkunastu lat związana z TVP. Bohaterami jej filmów są outsiderzy, ludzie borykający się z ułomnościami i brakiem akceptacji. Wybrane filmy: „Ołówek”, „Ranczo, czyli poszukiwanie szczęścia” (nagroda Specjalna Festiwal Mediów w Łodzi), „Ranczo”, „Mój kosmos”, „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Kuchnia polska”, „Blondynka na łowach”, „Dziurawe reformy”. Wraz z Grupą Medialną Frydrych poprowadziła przedfestiwalowe Integracyjne Warsztaty Filmowe w Połczynie Zdroju (2 – 8 czerwca 2013).

Maciej Horbowski – rodowity międzygórzanin (Kotlina Kłodzka). Człowiek wielu zawodów i zamiłowań. Od ponad 12 lat, po wypadku na paralotni, porusza się na wózku inwalidzkim.

Nie zrezygnował z paralotniarstwa. Dostał powołanie do Motoparalotniowej Kadry Narodowej – Paramotor Team Poland i jako pierwszy niepełnosprawny pilot w historii wziął udział w Mistrzostwach Europy i Świata. Swoje ukochane góry zdobywa na ręcznym rowerze trzykołowym – handbike. Jest członkiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która pomaga początkującym niepełnosprawnym po urazach rdzenia kręgowego. Laureat ogólnopolskiego plebiscytu Lotniczej Polski – Lotniczy Orzeł 2010 w kategorii „paralotniarstwo”. Łączy latanie z pasją fotograficzną

Strona internetowa: www.integracjatyija.pl

Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja miała miejsce w Kołobrzegu, w 2003 roku. Od 2006 roku Integracja odbywa się w Koszalinie. Organizatorami Festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, gdzie festiwal ma siedzibę. Dyrektorem festiwalu jest Barbara Jaroszyk. Dyrektorem programowym – Dariusz Pawlikowski.

Festiwalowi towarzyszą Małe Festiwale Ty i Ja w 25 miejscowościach z całego kraju (3-7 września), festiwalowe filmy wyświetli też 15 kin studyjnych w największych polskich miastach (4-5 września).

Zobacz galerię…

Info: EFF

Data publikacji: 29.07.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również