Gala Finałowa Miss Polski na Wózku 2016

Gala Finałowa Miss Polski na Wózku 2016

Ryk silników, oślepiające światła, głośna muzyka, podekscytowanie tłumu, wyczekiwanie... I aplauz publiczności, gdy finalistki Miss Polski na Wózku 2016 podjeżdżają pod scenę Amfiteatru na motocyklach Harley Davidson. Tak zaczyna się Gala Finałowa Miss Polski na Wózku 2016 – a to dopiero początek show.

Wydarzenie w Amfiteatrze na warszawskim Bemowie16 lipca 2016 roku przygotowywano od miesięcy. Czwarta edycja Wyborów Miss Polski na Wózku, bo o niej mowa, zawładnęła umysłami dziesiątków ludzi: pracowników Fundacji Jedyna Taka, wolontariuszy, partnerów i przede wszystkim – finalistek konkursu, ich przyjaciół i rodzin. Ostatnie dziesięć dni wytężonej pracy to Warsztaty Miss w Warszawie, w trakcie których dwunastka najpiękniejszych Polek poruszających się na wózku uczyła się choreografii, brała udział w sesjach zdjęciowych, warsztatach z wizażu, zabiegach kosmetycznych i rozmawiała z coachem, a wszystko po to, by Gala Finałowa wypadła jak najlepiej.

Dobre lepszego początki
Fundację Jedyna Taka założyły dwie matki z niepełnosprawnością, które chciały zmieniać świat na lepsze. Idea jest prosta: każdy może być kim chce, a ograniczenia są tylko w głowie. Z zapałem i gotowością do działania zaczęły rozkręcać pierwszą edycję Miss Polski na Wózku w 2013 roku.

– Nikt wtedy nie śmiał marzyć, że zajdziemy tak daleko – wspomina Katarzyna Wojtaszek, prezes Fundacji Jedyna Taka. – Chcieliśmy zorganizować wydarzenie, które zmieni wizerunek osób z niepełnosprawnością. Chcieliśmy działać na rzecz kobiet na wózkach. Kilka lat temu nikt nie kojarzył kobiety z niepełnosprawnością z rolą matki czy żony. A co dopiero modelki czy Miss! Gdy wspominam tamte czasy i patrzę na tegoroczną Galę Finałową, łza kręci mi się w oku. Minęło kilka lat, a my widzimy nieustanne zmiany – na lepsze. W logo naszej Fundacji znajduje się motyl. Nie bez powodu. Nasze Miss to wspaniałe kobiety – o pięknych twarzach i dobrych sercach. My pomagamy im rozwinąć skrzydła.
Z roku na rok Gala Finałowa Miss Polski na Wózku gromadzi coraz więcej zwolenników. Widzimy ich wśród publiczności, czytamy ich komentarze w Internecie. Są pełne ciepłych słów i spostrzeżeń, że każda kobieta może być piękna.

Sobota, 16. lipca 2016
Show się zaczyna. Galę prowadzi zdobywczyni Telekamery – Aleksanda Kostka, na scenie pojawia się zespół taneczny Trans – mistrzowie tańca nowoczesnego tańczą z finalistkami na wózkach – pokazują, że tańczyć każdy może. Tańczy też grupa dziecięca – przyjechały prosto z Rzymu, gdzie zdobyły nagrody za urocze występy.

Światło i dźwięk, suknie i muzyka
Finalistki prezentują się w sukniach projektu Violi Piekut, która od początku wspiera wybory Miss. Kreacje ślubne sprawią, że tłum na chwilę wstrzyma oddech. Blondynki, brunetki, wszystkie zjawiskowe niczym anioły, opowiadają jak wyobrażają sobie ślub. W sukniach wieczorowych prezentują się jako kobiety pewne siebie i przebojowe, bo przecież wózek nie definiuje charakteru, a niepełnosprawność nie wyklucza seksapilu. Kolejne kreacje: czerwień rozbudza emocje, róż podkreśla niezwykłe kształty laureatek konkursu, odważnie wycięte stroje w kolorach pomarańczy głoszą hasło kobiecej siły i radości życia. Bo życie jest tylko jedno!
Co jest najistotniejsze w strojach?- Żeby nie wkręcały się w koła wózka – jak podkreśliła jedna z laureatek.

Miss Świata na Wózku
Fundacja Jedyna Taka zapowiada projekt Wybory Miss Świata na Wózku. Na ekranie film prezentuje wypowiedzi Miss na wózkach z różnych krajów: dziewczyny z Indii i Stanów Zjednoczonych mówią, że niepełnosprawność nie stanowi ograniczenia. Opowiadają z czym kojarzy im się Warszawa, o pięknie, które nie ma jednoznacznej definicji i wyrażają swoje poparcie dla projektu Miss Świata na Wózku. A prezes Fundacji Jedyna Taka Katarzyna Wojtaszek zaprasza partnerów do wspierania projektu. Miss Polski na Wózku 2013 Olga Fijałkowska, Miss Polski na Wózku 2014 Julia Torla i Miss Polski na Wózku 2015 Katarzyna Kozioł ogłaszają otwarcie wyjątkowego projektu – wybory Miss Świata na Wózku w 2017 roku w Warszawie, którego są ambasadorkami. Widzowie mieli okazję zobaczyć klip promujący to wydarzenie, udostępniony również na You Tube.

Miss Polski na Wózku 2016 zostaje...
Atmosferę rozgrzał występ gwiazdy wieczoru – zespołu Sound’n’Grace, a prowadząca przechodzi w końcu do najważniejszego punktu wieczora.
Ogłoszenie wyników – to zawsze chwila pełna łez wzruszenia i radości. Finalistki stają ramię w ramię, wspominają wspólnie spędzony czas i czekają na werdykt, który zmieni życie jednej z nich…
– Miss Polski na Wózku Anno Domini 2016 zostaje… – chwila oczekiwania, budowanie napięcia i poznajemy werdykt – Adrianna Zawadzińska!

Czterokrotna Miss z Malborka
Adrianna Zawadzińska, 26-letnia dziewczyna z Malborka zostaje nie tylko Miss Polski na Wózku 2016, ale też Miss Foto 2016, Miss Publiczności 2016 i Miss Medycyny Estetycznej Profemed 2016. Pozuje do zdjęć uśmiechając się szeroko, jak każda kobieta w takiej chwili – jest szczęśliwa.
Adrianna porusza się na wózku od kilku miesięcy. Choroba – rdzeniowy zanik mięśni – dopadła ją niespodziewanie. Podstępnie osłabiała coraz bardziej jej mięśnie. Jednak Ada zrozumiała, że w życiu liczy się coś więcej niż wygląd. Zainteresowała się buddyzmem i medycyną niekonwencjonalną. Prowadzi bloga, na którym dzieli się swoimi przemyśleniami. Wierzy, że człowiek powinien najpierw pokochać siebie, by innych móc tą miłością obdarowywać.
Jej przygoda właśnie się zaczyna – jako Miss Polski na Wózku 2016 będzie brała udział w licznych projektach, sesjach zdjęciowych i wydarzeniach charytatywnych, wszystko po to, by przypominać, że wózek nie jest ograniczeniem. Także w pomaganiu innym.

Najpiękniejsze z pięknych
Finalistki zachwycały urodą i jury miało naprawdę trudny wybór.
I Wicemiss Polski na Wózku 2016 została Patrycja Wójciak ma 20 lat, na wózku porusza się od roku. Jest pracownikiem administracyjnym, uczy się w American Business Academy na kierunku promocja zdrowia z dietoprofilaktyką. Jej pasją jest sport, trenuje szermierkę w Integracyjnym Klubie Sportowym (IKS-AWF) w Warszawie oraz wheelchair crossfit.
II Wicemiss Polski na Wózku 2016 – Anna Płoszyńska ma 18 lat. Po wypadku w 2015 roku jest częściowo sparaliżowana i jeździ na wózku. Jest mistrzynią w karate – zdobyła czarny pas; teraz swoją pasję i umiejętności wykorzystuje do pokonywania codziennych przeciwności losu.
Miss Mediów Społecznościowych została Agata Cybuchowska. Jako Jedyna Taka Mama, brała udział w projekcie Rodzicielstwo bez barier, jest modelką w Butterfly Agency Models, jej dewiza to „Nie szukam ograniczeń w możliwościach, lecz możliwości w ograniczeniach”.
Wzruszający był moment wręczenia korony Elżbiecie Zarzeckiej, która otrzymała najwięcej głosów internautów zdobywając tytuł Miss Popularności 2016. A wszystko to dzięki mężowi, który namówił ją do udziału w konkursie, powtarzając, że jest najpiękniejszą kobietą na świecie (choć od 5 lat porusza się na wózku inwalidzkim).
Historie tych pięknych dziewczyn są często dramatyczne, godne odrębnych opowiadań, ale co ważne one wszystkie, mimo przeciwności losu, nadal są aktywne, cieszą się życiem, realizują swoje pasje, choć pokonać muszą wiele barier – szczególnie tych, tkwiących w naszym sposobie myślenia.

Gdy emocje opadły…
Gala Finałowa Miss Polski na Wózku 2016 już za nami, ale w mediach nadal ukazują się relacje o Wyborach Miss, oraz o działalności Fundacji Jedyna Taka. Realizuje ona ciekawe projekty zmieniające wizerunek osób z niepełnosprawnością, zwalczających bariery mentalne w naszym społeczeństwie. Godna przedstawienia jest kampania na rzecz macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnościami „Jedyna Taka Mama”, a także akcja „Aktywni Rodzice” – pokazująca innowacyjne udogodnienia techniczne umożliwiające transport i opiekę nad małym dzieckiem osobom z ograniczeniami ruchowymi. Więcej informacji na stronie http://www.jedyna-taka-mama.pl.

Sylwia Błach (Fundacja Jedyna Taka), oprac. i fot. IKa

Wybory Miss Polski na Wózku 2016
I. Organizatorzy
1. Fundacja Jedyna Taka

II. Współorganizatorzy
1. Urząd Miasto Stołeczne Warszawa
2. Stołeczna Estrada
3. Bemowskie Centrum Kultury art.bem

III. Patronat honorowy
1. Samorząd Województwa Mazowieckiego
2. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
3. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

IV. Partnerzy Fundacji
1. Quickie
2. SOD – Paweł Janiszewski
3. Meyra
4. Dobry Projekt
5. W czasie wyborów Miss Polski na Wózku 2016 makijaże zapewni Douglas
6. W czasie wyborów Miss Polski na Wózku 2016 stroje zapewni Viola Piekut

V. Partnerzy konkursu:
1. Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A. Rehabilitacja Specjalistyczna
2. Akademia Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej
3. Kwiaciarnia Internetowa FloraQueen
4. Fundacja Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport
5. Centrum Wózków Inwalidzkich CWI
6. Asdon Sp. z. o. o.
7. Stricker
8. Profemed Medycyna Estetyczna
9. GTM Mobil
10. Akademia Berendowicz&Kublin, Warszawa, Tamka 49
11. Pneumat
12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
13. Willa Widokowa Wojnar
14. Lady’s Place
15. Superoslony.pl
16. Missland Miss Polski
17. SkyDive Warszawa
18. Kancelaria Prawniczo-Bokerska Adversum Spółka z.o.o.
19. Sound&Visual Creative Studio
20. EgoFILM

VI. Wsparcie organizacyjne
1. Polski HR A-trybut
2. AnLex Kancelaria Prawna Andrzej Gryczka
3. Deichmann
4. Uzdrowisko Nałęczów SA
5. Centrum Integracji i Rozwoju Agata Spała
6. Studio IP
7. Marzena Bartosz makeup
8. Anapt
9. Zawadzki photography
10. Zespół taneczny Trans
11. Liberator Warszawa
12. Karol Malec fotografia
13. Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie
14. Dudzik
15. Kaskader Kadr
16. Piotr Stajura

VII. Patroni medialni
1. Superstacja TV
2. Radio Kolor
3. Naszemiasto.pl
4. Portal Business Woman&Life
5. Portal Miasto Kobiet
6. Niepełnosprawni.pl
7. Magazyn „Nasze Sprawy”
8. MilionKobiet.pl
9. Karta Różnorodności Koordynowana Przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu
10. KampanieSpołeczne.pl
11. Medycyna Estetyczna Anti-Aging

VIII. Darczyńcy
1. Instytut Transportu Samochodowego
2. Carrefour
3. Piekarnie i cukiernie Putka
4. AB Foto
5. Grupa Pofam Poznań
6. Agnieszka Jaworska
7. Artimento

Zobacz galerię…

Data publikacji: 19.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również