III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych rozpocznie się w sobotę w Płocku. Podczas imprezy, która potrwa tydzień, odbędą się pokazy filmów fabularnych, spektakle teatralne i konferencję o włączaniu osób niewidomych do uczestnictwa w kulturze.

Jak poinformowała Renata Nych z płockiego Stowarzyszenie De Facto, które jest głównym organizatorem festiwalu, jego uczestnicy, w tym 90 osób niewidomych z całego kraju, będą wymieniać doświadczenia i dyskutować m.in. na temat audiodeskrypcji. Zamierzają też przyjąć specjalną rezolucję, dotyczącą stosowania audiodeskrypcji.

Audiodeskrypcja to czytanie symultaniczne – np. wraz z projekcją filmu – opisu, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię czy kostiumy aktorów.

W zaplanowanej na niedzielę, 15 września, konferencji „Włączanie wykluczonych”, która poświęcona będzie włączaniu osób niewidomych do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych przy zastosowaniu różnego rodzaju audiodeskrypcji, wezmą udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich, KRRiT, Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka” oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu i teatrów z Bielska-Białej i Płocka.
– Będzie to spotkanie obywatelskie w ramach projektu +Świadomi Niewidomi+, którego celem jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, postrzegającego konieczność usuwania barier i wrażliwego na potrzeby osób niewidomych – powiedziała PAP Nych. Dodała, że uczestnicy konferencji planują przyjęcie specjalnej rezolucji, dotyczącej stosowania audiodeskrypcji, której adresatem będą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KRRiT oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
– Obecność audiodeskrypcji w telewizji nie jest obecnie przestrzegana. Takich programów powinno być 10 proc., a jest tylko 3 proc. W rezolucji będziemy więc żądać przestrzegania prawa. Będziemy też wnioskować o to, żeby w ramach produkcji filmów ze środków publicznych istniał obowiązek tworzenia audiodeskrypcji, jednocześnie z realizacją danego filmu – podkreśliła Nych.

Według Zbigniewa Niesiołowskiego, który jest autorem przygotowanego na konferencję stanowiska osób niewidomych, szacuje się, że w Polsce jest obecnie ok. 200-300 tys. osób, którym poważna dysfunkcja wzroku utrudnia pełne uczestnictwo w kulturze i sztuce. – Dotyczy to szczególnie takich dziedzin jak film, teatr, muzealnictwo, wystawiennictwo, architektura i media audiowizualne. Wśród tych osób około 15 tys. to niewidomi od urodzenia i ociemniali. Poza tym istnieje wiele defektów wzroku, które upośledzają widzenie na różne sposoby. Wynika z tego, że należałoby przygotowywać kilka różnorakich opisów audiodeskrypcyjnych dostosowanych do potrzeb i możliwości określonej grupy – zaznaczył Niesiołowski w przygotowanym na konferencje referacie.

W ramach III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych do 21 września odbywać się będą codzienne projekcje polskich i zagranicznych filmów z audiodeskrypcją, w tym m.in.: „W imię” (reż. Małgorzata Szumowska), „Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), „Jesteś Bogiem” (reż. Leszek Dawid) oraz „Skóra w której żyję” (reż. Pedro Almodovar) i „Spadkobiercy” (reż. Aleksander Payne). Zaplanowano też spotkania z aktorami: Andrzejem Sewerynem i Krystyną Sienkiewicz.

a zakończenie festiwalu odbędzie się – z udziałem osób niewidomych – rejestracja słuchowiska radiowego według scenariusza i w reżyserii Mariusza Pogonowskiego, aktora płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. – Będzie to historia o chłopcu dotkniętym niepełnosprawnością. Chcemy, by to słuchowisko było opowieścią łączącą emocje i temperaturę przeżyć – wyjaśnił Pogonowski.

Stowarzyszenie De Facto, którego celem działania jest usuwanie wszelkich barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, istnieje od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, a także kiosk z audioprasą.(PAP)

mb/ a

Data publikacji: 14.09.2013 r.      

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również