Integracja tanecznym krokiem, czyli REVolutions Dance

29 listopada w Krakowie odbył się pokaz finałowy integracyjnego projektu tanecznego. Został on przygotowany przez amerykańską grupę REVolutions Dance. Występ w Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych poprzedziły warsztaty integracyjne.

– Cieszę się, że jesteśmy tutaj po to, żeby zobaczyć coś rewelacyjnego. Ilekroć widzę taniec w wykonaniu osób niepełnosprawnych, to jestem pod ogromnym wrażeniem, bo to jest supersprawność. Myślę, że każdy z nas by „wymiękł” mówiąc kolokwialnie, więc jestem pełen podziwu – powiedział przed pokazem Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Występ przygotowany przez REVolutions Dance podziwiał m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. Grupa została założona w 2005 r. przez Dwayna Scheunemanna i Amie West. Oprócz występów tanecznych, artyści są zaangażowani w prowadzenie programów edukacyjnych, które promują różnorodność w sztuce. Działania mają na celu integrację osób o rozmaitych umiejętnościach.

– Konsulat USA w Krakowie zaprosił czterech amerykańskich tancerzy, członków zespołu REVolutions Dance, aby prowadzili warsztaty i lekcje tańca integracyjnego. Przyjechali, żeby pokazać, że osoby niepełnosprawne nie są ograniczone w swojej fizycznej i artystycznej ekspresji oraz że właśnie taniec jest bardzo skuteczną formą ekspresji – podkreślił Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

W trakcie kilkudniowej wizyty tancerze poprowadzili warsztaty integracyjne, w których nacisk został położony na indywidualny sposób poruszania się każdego z uczestników oraz na wyrażanie siebie. Jak zaznaczył Patrick T. Slowinski, Stany Zjednoczone podejmują kroki, by usuwać bariery i tworzyć świat, w którym ludzie z niepełnosprawnościami mogliby cieszyć się pełną godnością i akceptacją.

– Prezentując wykonawców tańca integracyjnego, mamy nadzieję wpłynąć na postrzeganie społeczności niepełnosprawnych i wykazać, jak ważne jest jej włączanie we wszystkie obszary życia – stwierdził konsul.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 04.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również