Jak dożyć 102 lat i być ikoną stylu?

W tym roku Iris Apfel skończy 103 lata i wciąż zaraża młodzieńczą energią. Ma w sobie tyle wigoru, żeby mogłaby nimi obdarować pół świata.

Jest niezwykłym symbolem własnego stylu i inspiracją dla ludzi i projektantów, nie tylko mody, na całym świecie. Niezawodnie przyjęła ideały nie tylko ubierania się dla siebie, ale też pokazywania w ten sposób swojej tożsamości, robienia tego z dumą i konsekwentnie przez całe życie. Być może to właśnie sprawiło, iż jej gust i osobowość tak zachwyciły cały świat. Kobieta, która przekracza czas i trendy – Iris Apfel to prawdziwa, oryginalna, jedna z najbardziej dynamicznych osobowości w świecie mody, tkanin i wystroju wnętrz.

Ta jedna z najbardziej kolorowych postaci świata mody urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku. Jest amerykańską historyczką sztuki, która pochodzi z rodziny żydowskiej. Jej mama miała sieć butików, a ojciec zajmował się sprzedażą luster.

Od dziesięcioleci Iris Apfel wyznacza nieustannie kierunki i trendy w modzie. W swoich stylizacjach nie boi się łączyć kolorów, wzorów i tkanin. Jest znana z nieszablonowych pomysłów i rozwiązań.

„Można być modnym, można znać najnowsze trendy, ale jeżeli chodzi o swój własny styl to jest to w naszym DNA- albo go masz albo nie! – powiada” Chociaż ma niesamowite wyczucie stylu, sama nie lubi oceniać stylizacji innych. Uważa, iż najważniejsze jest to jak ktoś czuje się w swoim stylu, a nie jak wygląda. Wielu projektantów uważa Iris za s”woja muzę jak na przykład Dries van Noten, który od momentu zobaczenia Iris w „Vogue”, nieustannie się nią inspiruje. Eksperci modowi oszacowali garderobę Iris za jedną z najlepszych na świecie.

Współzałożycielka, wraz z mężem Carlem Apfelem, Old World Weavers – międzynarodowej firmy zajmującej się produkcją tekstyliów specjalizującej się w odtwarzaniu tkanin antycznych. W jej ogromnej bazie klientów znaleźli się Greta Garbo, Estee Lauder, Montgomery Clift i Joan Rivers. Iris pełniła również funkcję konsultanta ds. restauracji i replikacji tkanin oraz wystroju dla Białego Domu. Podróże Iris po całym świecie i pasja do odwiedzania miejscowych targów, zainspirowały jej pracę i pobudziły pasję do kolekcjonowania mody i akcesoriów.

Ikona stylu podzieliła się swoją receptą na tak długie i szczęśliwe życie. Wyznała, że zdrowe odżywianie to podstawa jej stylu życia. Zawsze dobrze i zdrowo się odżywia. Unika żywności typu fast. I ma rację, ponieważ tzw. szybkie jedzenie dostarcza organizmowi porcję pustych kalorii, całą masę konserwantów, cukrów i tłuszczów nasyconych. Zbyt częste sięganie po tego rodzaju żywność odbija się na funkcjonowaniu całego ciała. Może źle wpłynąć na serce, skórę, tętnice, wątrobę, trzustkę czy mózg.

Iris Apfel nie pije również napojów gazowanych, które pozbawione są witamin i minerałów. Spożywanie dużej ilości napojów gazowanych może prowadzić do osłabienia koncentracji i pogorszenia samopoczucia. Według naukowców ma nawet niekorzystny wpływ na gęstość mineralną kości. Nie pije też dużo alkoholu.

Historyczka sztuki przyznała się, że kiedyś paliła cztery paczki papierosów dziennie. Postanowiła jednak zerwać z tym nałogiem raz na zawsze. Iris Apfel prowadzi zdrowy styl życia na co dzień. Sama przyznała, że jednak nie wykonuje regularnie ćwiczeń fizycznych.

6 marca 2023 roku na świecie ukazała się pierwsza książka autorstwa Iris Apfel pod tytułem „Accidental icon”. Opisuje życie influencerki oraz to jak przez przypadek stała się ikoną mody i stylu osobistego. Wyjątkowa i bogato ilustrowana kolekcja refleksji, anegdot i spostrzeżeń na temat wszystkich spraw życia i stylu. Książka napisana jest z wyjątkową szczerością, dowcipem i entuzjazmem.

Iris Apfel była „nadworną” projektantką wnętrz Białego Domu. Doradzała dziewięciu prezydentom: Trumanowi, Eisenhowerowi, Nixonowi, Kennedy’emu, Johnsonowi, Carterowi, Reaganowi oraz Clintonowi. Jest postacią niezwykle barwną i charakterystyczną. Każdy w świecie mody i sztuki zna jej duże okulary i zamiłowanie do kolorów.

Zobacz galerię…

Oprac. em/, fot. z profilu Iris Apfel na Facebooku

Data publikacji: 14.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również