Jeden na milion

„Wszyscy jesteśmy zepsuci, wadliwi i niedoskonali, i chcę zachęcić ludzi, że przyjmowanie „innych” jest słuszne, zdrowe i dobre. Dlatego napisałem tę książkę, bo chcę rzucić wyzwanie czytelnikom, aby pozbyli się strachu i ignorancji i wiedzieli, że nawet w obliczu ogromnych przeszkód, decyzji i niepowodzeń możesz wyjść silniejszy.” — Scott LeRette, autor, The Unbreakable Boy.

Na podstawie książki tej książki powstał film „Jeden na milion”. Jest to film o niezwykłym chłopaku, Austinie Lerette, który ma autyzm, a jego kości są tak kruche, że każdy upadek może doprowadzić do złamania. Ale Austin się nie łamie. Kocha swoją rodzinę, kolegów, szkołę i jak mało kto potrafi cieszyć się życiem. Jego odmienność jest jednak także źródłem kłopotów i przykrości. Nie wszyscy rówieśnicy widzą w nim kumpla. Dla niektórych jest „tym dziwnym dzieciakiem”, a ciągłe złamania utrudniają normalne funkcjonowanie, o jakim marzy.

Co gorsza jego ukochani rodzice także nie zawsze dają radę dźwigać ten codzienny ciężar. Zaczynają tracić radość życia i oddalać się od siebie. I tu do akcji musi wkroczyć Austin, który jak nikt inny potrafi znajdować jasne strony każdej sytuacji.

Austin to prawdopodobnie najfajniejszy chłopak na świecie. To, co czyni Austina wyjątkowym, to jego radosny, zabawny, afirmujący życie światopogląd, który przekształca i jednoczy wszystkich wokół niego – zwłaszcza jego tatę, Levi, który zmienia swoje życie, gdy zaczyna postrzegać Austina nie jako symbol czegoś zepsutego, ale triumf niezniszczalnego ducha.

Ludzie borykający się z wyzwaniami związanymi z autyzmem, niepełnosprawnością, opieką, uzależnieniami, trudnościami finansowymi i problemami w związkach – z którymi mamy do czynienia – znajdą nadzieję i inspirację w wierze i wytrwałości Austina. Potrafi nam pokazać, jak żyć i kochać, jak stawić czoła wszelkim przeciwnościom świata (łamiąc prawie każdą kość w swoim ciele, w tym dwukrotnie kręgosłup), a mimo to triumfować. W końcu Austin po prostu chce, aby każdy dzień był najlepszym dniem w jego życiu – i wszyscy możemy się czegoś nauczyć dzięki pozytywnemu podejściu do życia.
Jak każdy inny nastoletni chłopak, Austin uwielbia pizzę, filmy, taniec i dziewczyny. Ale w przeciwieństwie do większości innych dzieci ma rzadką chorobę łamliwości kości i jest autystyczny. Austin to dosłownie „ jeden na milion”.

em/

Data publikacji: 21.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również