“Jesteście gigantami”. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny PFRON na Śląsku

Miejski Dom Kultury w Łaziskach Górnych 5 listopada był gospodarzem uroczystej gali wręczenia nagród laureatom śląskiego etapu wojewódzkiego XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem był PFRON. “To co kocham” to tytuł tegorocznej edycji konkursu.

Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwała konferansjerka i prezenterka Aleksandra Buczek ze Śląskiego Oddziału PFRON, która „kompleksowo przeprowadziła wszystkie etapy konkursowe, a przede wszystkim przygotowała tę galę” – co podkreślił dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, Jan Wroński. Dodajmy, że była prawdziwym spiritus movens tego wydarzenia.

Po powitaniu zaproszonych gości, jurorów i wszystkich uczestników konkursu, ich instruktorów, prowadzących i przyjaciół  głos zabrali organizatorzy i patroni, którzy później wręczali również nagrody.
Członkowie Wojewódzkiej Komisji Konkursowej podkreślali wysoki poziom prezentowanych prac. Wszystkie, które zajęły miejsca od  I do III, wezmą udział w etapie ogólnopolskim

Dyrektor Jan Wroński podziękował członkom Komisji za wyłonienie 23 zwycięzców z 46 placówek, spośród 143 zgłoszonych prac konkursowych.

– Doceniając wyjątkowe wartości artystyczne i emocjonalne zgłoszonych prac, chcemy, wzorem poprzednich lat, promować twórczość osób z niepełnosprawnościami poprzez organizację wystaw pokonkursowych. Będziemy także na bieżąco informować o miejscach, w których będą wystawiane – zapewnił dyrektor.

– Każdy z nas ma inną osobowość. Są ludzie otwarci i są ludzie zamknięci w środku. Ale łączy nas pragnienie bycia dostrzeżonym, docenionym . Konkursy Sztuki Osób Niepełnosprawnych są organizowane przez Fundusz już od 19. lat! Ciekawe, piękne palety barw nie pozwalają na przejście obok (prezentowanych) prac nie zatrzymując się, aby je obejrzeć, podziwiać, bo każda z nich jest tworzona sercem – dodał J. Wroński.

Starosta mikołowski Mirosław Duży zwracając się do artystów, uczestników gali powiedział: – Mówi się, że artysta tworząc dzieło zostawia się w nim cząstkę siebie. Jeżeli  to jest prawda, to jesteście wspaniałymi, bardzo bogatymi duchowo ludźmi. Widząc wasze prace możemy tylko pozazdrościć talentu i ogromu wysiłku włożonego w ich powstanie. Wasze życie jest trudniejsze, niż ludzi w pełni sprawnych, a mimo to znajdujecie w sobie siłę wewnętrzną i znajdujecie czas na realizowanie pasji. Mimo różnych niepełnosprawności w duchu jesteście gigantami!

Nagrody prócz PFRON ufundowali również obecni na uroczystości Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Mirosław Duży, starota mikołowski, Aleksander Wyra, burmistrz Łazisk Górnych oraz Ewa Moćko, dyrektor MDK w Łaziskach Górnych. Oni również wręczali nagrody.

Na zakończenie podziękowania zostały skierowane do władz samorządowych i dyrektor MDK za zaangażowanie i otwartość towarzyszące organizacji wydarzenia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta Powiatu Mikołowskiego, a patronat medialny pełniły również „Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili obecnych na wernisaż wystawy pokonkursowej, która będzie czynna do 29 listopada w MDK w Łaziskach Górnych.

Informacje o laureatach dostępne są na stronie PFRON.

Zobacz galerię…

Info i fot. Iwona Kucharska

Data publikacji: 10.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również