Kochajmy się, czyli „Albertiana” po raz 23!

archiwum Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko / fot. Magdalena Woch

„Bracie Albercie pomóż nam, żeby nikt nigdy nie był sam! / Pomogę tobie, pocieszysz mnie! / Wspierajmy się, kochajmy się, nie dajmy się!” Tak pięknie śpiewała Lidia Jazgar z członkami zespołu Radwanek, prowadzonego przez Annę Dymną, na wideoklipie kończącym 23. ”Albertianę”.

To coroczne święto teatralne artystów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy występują tego dnia przed publicznością krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego podczas finału Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” – organizowanego w tym roku już po raz 23. przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Laureaci – wyłonieni w etapach regionalnych konkursu – otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Gala wręczenia tegorocznych odbyła się 28 marca tradycyjnie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Podczas festiwalu, również tradycyjnie, na Dużej Scenie prezentowali swoje spektakle zdobywcy pierwszych miejsc w konkursie, w pięciu wyodrębnionych regionach i najlepsi wokaliści. Artyści – uczestnicy „Albertiany” pokazywali własne radości , pasje i marzenia ukazując świat wartości bliski każdemu człowiekowi.

Aby zasłużyć na to piękne wyróżnienie…
– „Albertianę” wymyśliłam 23 lata temu, po otrzymaniu Medalu Świętego Brata Alberta. Gdyby nie ten medal, nie byłoby mnie tutaj. Nie byłoby „Albertiany”, więcej – nie byłoby Fundacji „Mimo Wszystko”. Wymyśliłam „Albertianę” dlatego, ponieważ postanowiłam zasłużyć na to piękne wyróżnienie. Od tamtej pory moje życie całkowicie się zmieniło – wspominała Anna Dymna.

Przypomniała, że od początku galę „Albertiany” współprowadzi z nią „niezastąpiona, wierna i kochana” Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja, scenarzystka, reżyserka, konferansjerka niezliczonej liczby koncertów, która także jest laureatką Medalu Świętego Brata Alberta.
Gości i uczestników gali powitał również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Galę, jak co roku, zainaugurował chór Vox Populi pod dyrekcją Rafała Marchewczyka. W tym roku na scenie pojawili się również wykonawcy z Ukrainy. Zaśpiewały Sofiia, Emiliia, Anastasiia, Varvara i Zlata z Chóru Dziecięcego Filharmonii Krakowskiej.

Pierwszy region zaprezentował zwycięski zespół „Recepta” ze Stowarzyszenia Ecce Homo w Kowalkach koło Białogardu, przedstawieniem „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. W „Naszych Sprawach” pisaliśmy już o tym pięknym spektaklu w 2019 roku przy okazji zdobycia laurów przez ten zespół na XVII festiwalu Teatrów Wspaniałych w Tczewie.

Liderem drugiego regionu był zespół „Akcent” z PSONI w Zgierzu, który przedstawił ciekawy spektakl „Z biegiem Wisły”. Starosta Zgierski Bogdan Jarota, wraz z Wojciechem Brzeskim z Zarządu Powiatu Zgierskiego kibicowali osobiście reprezentantom regionu. Starosta nagrodził na scenie rodzimych artystów, gratulując im ogólnopolskiego sukcesu.

Jak zawsze ton wydarzeniu nadawały prowadzące je dwie wspaniałe artystki Anna Dymna i Lidia Jazgar. Obie emanujące ciepłem, miłością do człowieka, natury i swojego ukochanego Krakowa potrafiły przekształcić festiwal w gorące spotkanie jego uczestników i gości z prawdziwą Sztuką, poezją, literaturą, muzyką i piosenką!

– Jesteście dla nas takimi promieniami słońca, uczycie nas co jest najważniejsze w życiu – zwróciła się do uczestników wydarzenia Anna Dymna. – Uczę się od was tego, co jest prawdziwą radością i co naprawdę jest mi potrzebne (…). Z wami jest jakoś tak, że jestem szczęśliwa, że jestem człowiekiem – powiedziała aktorka.

Wręczono Medale Świętego Brata Alberta za działania na rzecz potrzebujących
Od wielu lat „Albertiana” jest także okazją do uroczystego wręczenia medalu św. Brata Alberta, którym Fundacja nagradza i dziękuje osobom i instytucjom, które pomagają ludziom z niepełnosprawnościami, ubogim i chorym. W tym roku medale przyznano po raz 27! Z okazji podwójnego jubileuszu – Fundacja im. Brata Alberta obchodzi 35-lecie działalności, a fundacja Anny Dymnej 20-lecie – postanowiono nagrodzić 5 osób.

– Jest to nasze wspólne podziękowanie dla osób, które w najróżniejszy sposób realizują tę piękną ideę św. brata Alberta „Być dobrym jak chleb” – wytłumaczył prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Isakowicz-Zaleski.

Tegorocznymi laureatami zostali: aktorka Joanna Kulig, piłkarz Piotr Zieliński, prezeska Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie oraz w Żytomierzu w Ukrainie (więcej na temat laureatów w NS nr 12/2022 – 1/2023 oraz tutaj: https://naszesprawy.eu/aktualnosci/znamy-wyroznionych-medalem-sw-brata-alberta/).
Podczas gali nagrody wręczył im biskup Damian Muskus.

Joanna Kulig podkreśliła, że uczestniczący w festiwalu artyści są utalentowani i dają ogromne ciepło. – Dla mnie ten medal to wielkie wzruszenie /…/ Takie momenty pokazują, że warto dzielić się z drugim człowiekiem, dziękuję mamo, że nauczyłaś mnie tego – powiedziała J. Kulig, zwracając się do mamy siedzącej na widowni.

Kapituła nagrodziła ją za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. A Piotra Zielińskiego za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”.

Cecylia Chrząścik, prezeska krakowskiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” została uhonorowana za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Odbierając medal podkreśliła, że przyjmuje go w imieniu całej organizacji. – Dziękuję wam za wsparcie, za pomoc i proszę św. brata Alberta, żeby był z nami – przekazała kierując się do przyjaciół współpracowników.

Alexander Kurek od 40 lat mieszka w Niemczech. Na rzecz budowy domów dla osób z niepełnosprawnościami przekazał majątek pochodzący ze sprzedaży rodzinnego domu wraz z działkami w Trzebini. Dziękując za Medal Brata Alberta powiedział: – Jest to dla mnie wielka radość. Moje serce jest przepełnione uczuciem wdzięczności. Dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich ludzi związanych z tą Fundacją – przekazał A. Kurek poprzez łącza internetowe.

Jedna z sióstr franciszkanek pracujących w Skałacie Starym i Żytomierzu podziękowała za „przeogromne wyróżnienie dla zgromadzenia”. – Dziękujemy, że dzielicie się, dziękujemy za otwarcie serc i domów, i dzielenie się miłością.
Podziękowała wszystkim Polakom, bo „cała Polska stała się dla Ukraińców drugim domem w tym trudnym czasie”.

„kromką chleba zło można zatrzymać…”
Już po uroczystym wręczeniu Medali Brata Alberta zespół „Żółta ciżemka” z WTZ Fundacji Brata Alberta w Chełmku zaprezentował trzeci region spektaklem „Japońska baśń – Dobry Piorun”. 18-letni przybrany syn, w końcu opowieści, wyrusza w podróż, by odnaleźć rodziców. Ci, których zostawił mają nadzieję, że niebawem do nich wróci… Jest to ponadczasowa opowieść o potrzebie akceptacji, poszukiwaniu swoich korzeni, wartości w życiu pracy i szacunku.

W pozakonkursowym spektaklu, „Piekarenka Brata Alberta”, zaprezentował się teatr „Radwanek”. Piękne teksty opowieści i piosenek autorstwa Macieja Wojtyszki, opowiedziane ciepłym, aksamitnym barytonem Krzysztofa Globisza, o budowie szczęśliwego domu, „gdzie każdy ma własny kąt”, który „trzeba budować z całych sił, bo chcemy, żeby był!” przekazywały ponadczasowe przesłanie Brata Alberta, że „ludzie ludziom jak chleb są potrzebni”, a „kromką chleba zło można zatrzymać”, bo „jak są ludzie dobrzy, jak chleb, to jest niebo!”
Zespół „Cygańskie Promyki” z Powiatowego ŚDS w Stąporkowie – zdobywca I miejsca w konkursie w regionie IV przedstawił spektakl „W kawiarni – Zegarynka”. To obraz jednego dnia w małej kawiarence. Przy stołach siedzą różni ludzie, z różnymi problemami. Upływający czas pomaga im lepiej lub gorzej je poukładać. A jutro będzie nowy dzień…
Region V reprezentował zespół „Drzewo” z WTZ Caritas w Lwówku Śląskim przedstawieniem „O stokrotce, która pytała”. Piękne, pomysłowe pacynki, które przedstawiają postaci i zjawiska takie, jak wiatr czy deszcz wzbogacały naprawdę przekonujące kreacje aktorskie.
„Szczęśliwej drogi już czas” zaśpiewał na pożegnanie Darek Tokarzewski. Do zobaczenia za rok!

Gośćmi specjalnymi Albertiany byli: Lidia Jazgar, Joanna Kulig, Ryszard Brączek, Konrad Mastyło, Grzegorz Turnau. W ich wykonaniu zaistniał wspaniały, pełen emocji i wzruszeń koncert niezwykłych artystów – prawdziwych poetów sceny, dedykowany artystom „Albertiany”, organizatorom i publiczności.

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. Monika Krzysztofik-Hanarz, Magdalena Woch

Data publikacji: 04.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również