Koncert symfoniczny dla pacjentów onkologicznych, ich rodzin oraz medyków w Białymstoku

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi w piątek, 24 lutego w sali koncertowej na ul. Podleśnej w Białymstoku dla pacjentów walczących z rakiem, ich rodzin, lekarzy. Koncert przygotowują Białostockie Centrum Onkologii i filia w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Koncert „Spotkania Bohaterek i Bohaterów BCO” zorganizowano w ramach przypadających w lutym Światowego Dnia Walki z Rakiem (4 lutego) oraz Światowego Dnia Chorego (11 lutego) – poinformowali organizatorzy na konferencji prasowej w Uniwersytecie Muzycznym.

– Bohaterami Białostockiego Centrum Onkologii są i pacjenci i ci, którzy z nami współodczuwają ten trudny czas, ale też i nasi lekarze, współpracownicy, technicy, wszyscy ci, którzy są zaangażowani. Oni wszyscy są również bohaterami, których ta duchowość powinna dotknąć, dlatego też 24 lutego zapraszamy serdecznie wszystkich tych, którzy są otwarci na doznania, którzy chcą wesprzeć siebie duchowo – mówiła o koncercie dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

Dziekan wydziału instrumentalno-pedagogicznego, edukacji muzycznej i wokalistyki Filii w Białymstoku UMFC dr hab. Katarzyna Makal-Żmuda podkreśliła, że lutowe święta, z okazji których przygotowywany jest koncert są ważne, bo prędzej czy później pacjentem będzie każdy i ważne jest byśmy nie byli w tym wszystkim sami stąd medycyna ale i muzyka i wartości, które ze sobą niesie.

Na bezpłatnym koncercie (obowiązują wejściówki do odbioru w BCO), który odbędzie się w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej (dawna filharmonia, obecnie Zespół Szkół Muzycznych), wystąpi orkiestra symfoniczna wydziału instrumentalno-pedagogicznego białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina (UMFC).

Studenci pod batutą Marty Kluczyńskiej zagrają utwory Mozarta, m.in. Uwerturę do opery „Wesele Figara”, arie i duety z oper Mozarta i Symfonię nr 41 C-dur „Jowiszową”.

Prodziekan wydziału instrumentalno-pedagogicznego, edukacji muzycznej i wokalistyki Filii w Białymstoku UMFC dr Rafał Dudzik powiedział, że repertuar taki wybrano ze względu na terapeutyczną siłę muzyki. – Gdziekolwiek badacze zaczynają badania nad terapeutyczną siłą muzyki, zawsze rozpoczynają od Mozarta. Program – myślę, że tryumfalny – i mam nadzieję, że się wpisze w to wszystko czego życzymy ludziom chorym, żeby zwyciężyli chorob” – mówił Dudzik.

– Bardzo się cieszę, że Białostockie Centrum Onkologii dba nie tylko o zdrowie fizyczne swoich pacjentów, ale też także duchowe i to jest nasza praca, żeby o tę drugą stronę każdego słuchacza zadbać – dodała dyrygentka Marta Kluczyńska.

Przed koncertem krótką prelekcję na temat profilaktyki raka wygłosi wicedyrektor BCO ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk. (PAP)

Izabela Próchnicka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 21.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również