Konkurs na książki dla dzieci uwrażliwiające na prawa niepełnosprawnych

Konkurs na książki dla dzieci uwrażliwiające na prawa niepełnosprawnych

Wzmocnienie wrażliwości polskich młodych czytelników na problemy i prawa osób niepełnosprawnych to cel konkursu na projekt książki, który ogłoszony będzie we wrześniu. Porozumienie w tej sprawie podpisały minister kultury Małgorzata Omilanowska i RPO Irena Lipowicz.

Porozumienie dotyczy wspólnych działań na rzecz zmiany wizerunku oraz sposobu postrzegania ludzi z niepełnosprawnością.

W konkursie chodzi o książki, „które będą w sposób przyjazny, atrakcyjny, ciekawy, zachęcający do lektury wplatały w wątki literackie problemy niepełnosprawnych”; oraz o „pokazanie z jednej strony ograniczeń osób niepełnosprawnych, ale z drugiej – ich kompetencji i możliwości” – tłumaczyła 3 lipca minister Omilanowska podczas uroczystości w siedzibie resortu kultury.
– Ciągle brakuje powszechnego, społecznego rozumienia oczywistości, że osoba z jakimś stopniem niepełnosprawności jest takim samym pełnoprawnym obywatelem w społeczeństwie – zwróciła uwagę Omilanowska.
– Chyba za mało pracy włożyliśmy w to, by przekonać młodych ludzi do otwartości na inność – i to w szerokim rozumieniu tej inności – zaznaczyła.
Jak dodała minister, „zatraciliśmy język, jakim można mówić o niepełnosprawnościach, nie wykluczając tych ludzi, nie stygmatyzując ich”.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz przyznała z kolei: – Tym, czego zazdrościłam moim kolegom z innych krajów, np. Europy Zachodniej, było to, że tam ulubioną, kochaną książką 10-, 12-latków są książki typu „Oskar i Głębocienie”, w których dziecko z zespołem Downa jest głównym bohaterem, jest pokazywane jako osoba aktywna. W Polsce aktualnie mamy do czynienia z sytuacją, w której – nawet z najlepszymi intencjami – dziecko z niepełnosprawnością opisywane jest raczej jako podmiot, którym trzeba się opiekować, często jako ofiara okoliczności, jako osoba budząca współczucie i będąca tylko jakimś „dodatkowym elementem akcji”.

Konkurs, który będzie ogłoszony we wrześniu – kierowany do autorów oraz ilustratorów – ma zachęcić twórców polskich do wzmacniania poprzez książki wrażliwości młodych czytelników na problemy i na prawa osób z niepełnosprawnością.
Realizatorem projektu jest Instytut Książki, we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Fundatorem nagrody głównej oraz wyróżnień dla autorów będzie natomiast minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Porozumienie przewiduje wsparcie dla wydania, zawierających odpowiednie treści, książek dla dzieci i młodzieży. Ważne jest bowiem, by tworzona dla tych grup wiekowych literatura piękna pokazywała świat osób z niepełnosprawnością w sposób pogłębiony i pozytywny, co może się przełożyć na kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród młodych czytelników” – wyjaśnili organizatorzy konkursu.

Zostanie on przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: na książkę dla dzieci do lat 10 oraz na książkę dla dzieci i młodzieży.
– Ogłosimy ten konkurs zaraz po wakacjach. Przewidujemy, że będzie trwał do końca marca” – tłumaczył podczas uroczystości w ministerstwie dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.

W jury zasiądą m.in.: poetka, prozaik, autorka bajek i wierszy dla dzieci Joanna Papuzińska oraz członkini Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy rzeczniku praw obywatelskich Monika Zima-Parjaszewska.
Wyłonienie nagrodzonych prac nastąpić ma w pierwszej połowie 2016 r. (PAP)

jp/ ann/

Data publikacji: 03.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również