Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”, edycja 2022

Ogólnopolski Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowany jest od 2011 roku przez Fundację Anny Dymnej “Mimo Wszystko”. Jego pomysłodawczynią jest Anna Dymna. Udział w konkursie mogą wziąć osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia, które piszą wiersze. Mogą to być osoby piszące rękami, ustami, stopami, a nawet powiekami (za pomocą specjalnych programów komputerowych). Technika pisarska nie jest ważna, najistotniejsza jest poezja.

– Prowadzę od ośmiu lat program „Spotkajmy się” w TVP2. Rozmawiam w nim przed kamerami z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Często moi rozmówcy przynoszą na nagrania swoje wiersze. W nich właśnie ukrywają tajemnice, najintymniejsze przeżycia, najbardziej wstydliwe prawdy. Te wiersze są dla mnie często kluczem do moich rozmówców, pomagają nam wzajemnie siebie zrozumieć i porozumieć się z sobą. Pisząc, człowiekowi łatwiej podziękować, poskarżyć się, zapłakać. Wiersze moich rozmówców są często wstrząsające. Czasami, surowe w formie, porażają emocjami, siłą odczuwania, treścią. Myślę, że nasz konkurs daje ogromną wiedzę o człowieku, o jego możliwościach, słabościach, wielkości. Dzięki niemu dowiemy się lepiej, co ludzi niepełnosprawnych najbardziej boli i jak im pomóc – mówi Anna Dymna.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie, do 25 kwietnia 2022 roku, zgłoszenia, dokumentów oraz zestawu pięciu wierszy o dowolnej tematyce pocztą tradycyjną na adres:
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
ul. Profesora Stefana Myczkowskiego 4
30-198 Kraków
z dopiskiem „Konkurs poezji” (decyduje data stempla pocztowego) lub elektronicznie (ze skanem ręcznie podpisanych dokumentów) na adres: poezja@mimowszystko.org.

Wiersze oceniane są jury: Anna Dymna, Janka Graban, Wojciech Bonowicz, Józef Baran, Adam Ziemianin, w kategoriach: osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami. Co roku do konkursu zgłasza się kilkuset uczestników z całej Polski.

Laureatom przyznane zostaną nagrody pieniężne: I miejsce – 5 tys. zł, II – 3 tys. zł, III – 2 tys. zł. Zwycięskie wiersze zostaną opublikowane w specjalnym tomiku, wraz z utworami wyróżnionymi w konkursie literackim dla lekarzy „Przychodzi wena do lekarza”. Tomik zostanie wydawany przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna, partnera Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”.

– Poeta to człowiek jak każdy. Może tylko trochę bardziej spostrzegawczy i wrażliwszy od innych, a przy tym potrafiący nazwać swoje uczucia. Tej spostrzegawczości oraz wrażliwości nie można odmówić uczestnikom naszego konkursu. Co roku, wśród nadsyłanych wierszy, odkrywamy „rodzynki”, utwory świadczące o poetyckim talencie bądź zaczątkach tego talentu. Jest to niezwykle budujące. Warto więc, żeby niepełnosprawni poeci pisali, udoskonalali własny warsztat i nadsyłali do nas swoje prace.
Adam Ziemianin, juror konkursu

Szczegóły znajdują się tutaj: https://mimowszystko.org/relacje/slowa-dobrze-ze-jestescie-2022/

Info: FAD, fot. pixabay.com

Data publikacji: 08.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również