Lema na nowo odkrywamy

W bieżącym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Na tę okoliczność Instytut Muzyki i Tańca (IMiT) we współpracy z Fundacją Jutropera uruchamia program artystyczno-społeczny „Nowy głos” skierowany do organizacji pozarządowych skupiających osoby z niepełnosprawnościami.

Jego efektem będzie spektakl operowo-teatralny poświęcony twórczości pisarza. Przygotują go wspólnie organizacje wyłonione w konkursie wraz z zespołem realizatorów programu. Spektakle będą mieć swoją premierę we wrześniu i październiku na scenach trzech miast: Ełku, Kłodzka i Nowego Sącza.

– W Roku Lema na nowo odkrywamy, jak wielkim był wizjonerem. Zapraszamy do współdziałania – wszyscy, którzy wezmą udział w programie: i artyści profesjonalni, i wielkie gwiazdy, i osoby, które po raz pierwszy staną na scenie, po warsztatach będą mogli wystąpić i współuczestniczyć w odszukiwaniu lemowskiej perspektywy spojrzenia na kondycję ludzką –  powiedział Michał Znaniecki, reżyser i pomysłodawca programu.

Mogą wziąć w nim udział organizacje pozarządowe działające na terenie województw dolnośląskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego skupiające osoby z niepełnosprawnościami, zarówno artystów, jak i amatorów czy osoby bez doświadczenia w tym zakresie.

Organizatorzy zapewniają dostępność miejsc, w którym odbędą się próby i spektakle, a także rozplanowanie czasu pracy uwzględniające potrzeby uczestników. –  W razie potrzeby zostanie udostępniona dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji, w tym tłumaczenie na polski język migowy – informują.

„Nowy głos” to program finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nabór trwa od 7 kwietnia do 5 maja 2021 roku.

IKa, fot.pixabay.com

Data publikacji: 08.04.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również