„Libido romantico”. Premiera Teatru 21 o miłości, erotyzmie, niepełnosprawności i Adamie Mickiewiczu

W swoim najnowszym spektaklu nagradzany zespół Teatru 21, inspirując się poezją Adama Mickiewicza, opowiada o miłości, seksualności, niepełnosprawności i społecznemu wykluczeniu. Premierowe pokazy „Libido romantico” w reż. Justyny Wielgus odbędą się 21 i 22 maja 2022 roku w Komunie Warszawa.

„Libido romantico” to najnowsza premiera Teatru 21 – nagrodzonego Paszportem POLITYKI zespołu teatralnego, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Najnowsza produkcja inspirowana jest „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza, których premierze 200 lat temu towarzyszył skandal obyczajowy i niepokój społeczny. Mickiewicza oskarżono o niemoralność i perwersyjność. Przemówił językiem grupy o najniższym statusie społecznym, oddając jej prawo do ucieleśnienia jej fantazji i pragnień. Przepełnione erotyzmem, zmysłowością, miłosnym szaleństwem teksty spełniały rolę emancypacyjną, stając się manifestem nowej wrażliwości, znosząc hierarchie klasowe i postulując demokrację uczuć. „Balladami i romansami” Mickiewicz wprowadził nowe, niedopuszczane społecznie obrazy, które uderzyły z całą mocą w mieszczańską pruderyjność. Czy jego teksty dziś mogą wywołać podobny niepokój? W „Libido romantico” aktorzy i aktorki, twórcy i twórczynie rzucają wyzwanie współczesnemu społeczeństwu.

– Osoby z niepełnosprawnością, a szczególnie niepełnosprawnością intelektualną są zaklęte w figurze dziecka, któremu nie daje się prawa nawet pomarzyć o dorosłości. W tym spektaklu pragniemy oddać aktorom i aktorkom Teatru 21 prawo do opowiedzenia o własnych uczuciach, emocjach, pragnieniach z pozycji bohaterów i bohaterek romantycznych anno domini 2022 – mówi Justyna Lipko-Konieczna, dramaturżka „Libido romantico”.

– Zależy nam, by Ballady i romanse Adama Mickiewicza, w interpretacji aktorów i aktorek
Teatru 21, stały się papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych skoncentrowanych wokół sfery uczuć i niepełnosprawności, w tym przede wszystkim niepełnosprawności intelektualnej. Czy powiemy dziś jako społeczeństwo za romantykami, że wszyscy mamy prawo do praktykowania demokracji uczuć, czy ktoś z tej sfery jest jednak wyłączony i dlaczego? – dodaje Justyna Wielgus, reżyserka spektaklu.

Premiera „Libido romantico” odbędzie się 21 maja 2022 roku o godz. 19:00. Kolejne spektakle zaplanowane są na 22 maja 2022 roku o godz. 16:00 i 19:00. Przedstawienie wystawiane jest gościnnie na scenie Komuny Warszawa (ul. Emilii Plater 31, Warszawa). Widzowie sami decydują o tym ile zapłacą za bilet na to wydarzenie (minimalna cena to 20 zł). Bilety można kupić na stronie teatr21.pl, na portalu ewejsciowki.pl oraz stacjonarnie na godzinę przed spektaklami (płatność gotówką lub kartą płatniczą). Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na statutową działalność Teatru 21 oraz na remont jego pierwszej siedziby i otwarcie Centrum Sztuki Włączającej. Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów pełnoletnich. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na polski język migowy (PJM) na spektaklu 22 maja 2022 roku o godz. 19:00.

Obsada:
Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Remigiusz Kijak (gościnnie)

Realizatorzy:
Wisła Nicieja – kostiumy i scenografia
Zoi Mikhailova – muzyka
Wojtek Kaniewski – wideo
Monika Sidor – światło
Jakub Buchner – dźwięk
Justyna Lipko-Konieczna – dramaturgia, scenariusz
Justyna Wielgus – reżyseria

W scenariuszu użyto tekstów ballad Adama Mickiewicza: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świtezianka”, „To lubię”, „Do taty”, „Rękawiczka”, „Rybka”. Scenariusz powstał na podstawie improwizacji aktorów i aktorek Teatru 21.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Info: Teatr 21, fot. Wojtek Kaniewski

Data publikacji: 17.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również