Lilla Latus: 35 lat nieustannego poszukiwania…

14 maja w Miejskim Domu Kultury Ratusz, w Zduńskiej Woli odbył się benefis Lilli Latus. Okazją do świętowania było 35-lecie pracy artystycznej i promocja najnowszej, dziesiątej w dorobku poetki, książki pt. „Yestem”.

Lilla Latus jest poetką, tłumaczką, autorką tekstów piosenek, fraszek oraz artykułów podróżniczych. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i zduńskowolskiego Klubu Literackiego „Topola”. Ma na swoim koncie wiele nagród oraz liczne publikacje w kraju i za granicą. Jest aktywnie zaangażowana w życie kulturalne swojego regionu.

Jej ogromną pasją, którą od lat realizuje z niestrudzoną energią, są podróże. Poruszając się na wózku inwalidzkim, Lilla Latus dotarła do najdalszych zakątków świata, udowadniając, że marzenia mają sprawczą moc. Redakcja Magazynu „Nasze Sprawy” ma zaszczyt współpracować z Autorką na tej niwie, a Czytelnicy tego periodyku mają możność zapoznawania się z Jej pasjonującymi reportażami podróżniczymi.

„Yestem” to nowa propozycja poetki zawierająca wiersze po polsku oraz przetłumaczone przez autorkę na język angielski, a także przez innych tłumaczy na czeski, niemiecki, włoski czy bengalski.

W czasie uroczystości w zduńskowolskim Ratuszu licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć film ilustrujący w skrócie dorobek poetki – publikacje, fragmenty wystąpień na międzynarodowych festiwalach literackich, zdjęcia z podróży oraz życzenia od przyjaciół po piórze z Indii, USA, Bangladeszu. W filmie wystąpił również aktor Stanisław Górka, który zaprezentował kilka wierszy poetki.

Po tej prezentacji  organizatorzy zaprosili chętnych do udziału w krótkim quizie sprawdzającym (żartobliwie i z humorem!) znajomość artystycznego dorobku bohaterki wieczoru. Trzech odważnych uczestników tej zabawy otrzymało nagrody w postaci zestawów książek Lilli Latus.

Spotkanie poprowadziła, związana od bardzo wielu lat z Klubem Literackim „Topola”, Joanna Sychniak-Paterek. O przepiękną muzyczną adaptację wierszy Lilli zadbał Andrzej Wawrzyniak wraz z małżonką Małgorzatą. Po krótkim koncercie złożonym z piosenek napisanych do wierszy Lilli Latus przyszedł czas na gratulacje i wystąpienia przedstawicieli środowisk twórczych, wydawcy, przyjaciół. Gratulacje  Lilli Latus złożył również prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora.

Sama Lilla Latus stwierdza: – Poezja dała mi więcej niż kiedykolwiek mogłabym się spodziewać. Te 35 lat to czas wspaniałych spotkań, wielu wzruszeń, nieustannego poszukiwania coraz to nowych zaklęć i sposobów na opowiedzenie świata inaczej, piękniej. Obcowanie z magią i mocą słów ciągle daje mi poczucie dotykania czegoś tajemniczego, wyjątkowego. To również wyzwanie i odpowiedzialność, bo nie wypada – zwłaszcza poecie! – rzucać słów na wiatr.

Zobacz galerię…

Radek Szary, fot. z archiwum Lilli Latus

Data publikacji: 02.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również