Lublin: premiera „Wieloryba. The Globe” z Krzysztofem Globiszem

Lublin: premiera "Wieloryba. The Globe" z Krzysztofem Globiszem

Spektakl pt. "Wieloryb. The Globe" - o płetwalu wyrzuconym na brzeg oceanu, którego próbują ratować działaczki Greenpeace'u - będzie miał premierę w lubelskim Teatrze Starym w piątek, 6 stycznia. W roli tytułowego wieloryba wystąpi Krzysztof Globisz.

Tekst sztuki – autorstwa Mateusza Pakuły – jest dedykowany Krzysztofowi Globiszowi, który przeszedł w 2014 r. udar mózgu. Aktor powrócił na scenę (gra w „Podopiecznych” w reż. Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie), ale wciąż jest w trakcie rehabilitacji pomagającej przezwyciężyć afazję (zaburzenie mowy, spowodowane uszkodzeniem mózgu).

– Dla mnie to spektakl o próbie komunikacji, dotarcia do człowieka, którego otacza trochę odrębny inny świat, trochę inna rzeczywistość niż ta, w której znajdujemy się my. Ja chcę zrozumieć ten inny świat, dowiedzieć się, jaki on jest – powiedziała reżyserka przedstawienia, Eva Rysova.

Na pytanie na ile spektakl jest dla Globisza rodzajem terapii, pomocą w pokonywaniu afazji, Rysova odpowiedziała, że przedstawienie powstało również z taką intencją, ale nie jest to jego główny cel.

– Krzysztof Globisz jest czasem bardziej wielorybem czasem bardziej sobą, ale to jest taka sama kreacja jak inne w teatrze. I bez znaczenia jest to, że ma on pewne ograniczenia. To jest samodzielny spektakl” – podkreśliła Rysova.

Globisz gra w spektaklu tytułowego wieloryba, wyrzuconego na brzeg oceanu. Próbują go ratować dwie działaczki Greenpeace’u (w tych rolach Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń), które m.in. polewają go wodą i śpiewają mu piosenki.

Szczególne znaczenie w spektaklu ma muzyka, nieraz wykorzystywana podobnie jak w terapii osób z trudnościami w mówieniu. – Muzyka jest jednym ze sposobów komunikowania. Ona zastępuje nam w jakiś sposób język” – podkreśla reżyserka.

Przedstawienie „Wieloryb. The Globe” powstało w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie i było już pokazywane podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.

„Wieloryb. The Globe” prezentowany będzie w Teatrze Starym w Lublinie do 15 stycznia. (PAP)

ren/ pat/

Data publikacji: 05.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również