Miałam sen…

Miałam sen...

– Wczorajszej nocy miałam przerażający sen – zaczęła tajemniczo Cecylia Chrząścik, prezes krakowskiego Stowarzyszenia „Bądźcie z nami" (nr KRS 000152522), witając obecnych na XIX Wystawie i Aukcji Prac Plastycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Krakowie.

– Śniło mi się, że na aukcji nie miałam gości! Tym goręcej i z całego serca dziękuję wszystkim za przybycie – powiedziała z szerokim uśmiechem, patrząc z radością na pełną salę.

Aukcja udała się znakomicie. 10 pięknych licytowanych obrazów*, których autorami są podopieczni Stowarzyszenia** znalazło nowych właścicieli, a uzyskana „kasa” pozwoli zakupić placówkom oświatowym, do których uczęszczają sprzęt rehabilitacyjny, pomoce szkolne, artykuły plastyczne i środki czystości.

Stowarzyszenie organizuje także wycieczki krajoznawcze, kuligi, zajęcia z hipoterapii, spotkania mikołajkowe i teatralne w Teatrze Bagatela oraz wielki festyn integracyjny na polanie pod zabytkowym zamkiem w Korzkwi.

Na wernisażu i kiermaszu, który odbył się 2 marca br., tym razem w hotelu Galaxy w Krakowie, należącym do Grupy Jordan, pod patronatem starosty krakowskiego Józefa Krzyworzeki, wystawiono w sumie kilkaset różnorodnych prac plastycznych, rzeźb i rękodzieła artystycznego. Było co podziwiać. Za symboliczne kwoty można było nabyć unikatowe precjoza, obrazy i przedmioty.

Niezastąpiona para przyjaciół Stowarzyszenia Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz – na co dzień artyści Piwnicy pod Baranami – z błyskiem w oku, z celnym dowcipem i humorem sprawnie poprowadziła licytację.

Imprezę, jak zawsze, przeprowadzono koncertowo! Artyści dali z siebie wszystko, a goście aukcji nie szczędzili grosza. Obecni byli przyjaciele Stowarzyszenia – doskonała widownia, ekspresyjnie reagująca na wydarzenia na scenie, szczodra i wrażliwa. Aukcję zaszczycili swoją obecnością znamienici przedstawiciele władz Krakowa i regionu, kultury, organizacji pozarządowych, instytucji i przedsiębiorstw, banków, prokuratury, sądu, policji, harcerzy, korporacji taksówkowych i innych. Lista przyjaciół Stowarzyszenia od wielu lat wiernie wspomagających jego działalność jest imponująca.

Od kilkunastu lat wystawa i aukcja odbywała się w Nowotelu City West w Krakowie. To należało wręcz do historycznej tradycji. Po raz pierwszy ten wypróbowany przyjaciel nie mógł oddać swoich pomieszczeń na przeprowadzenie tej imprezy, z powodu ich remontu.

Dosłownie w ostatniej chwili gościny udzielił Stowarzyszeniu Hotel Galaxy. Po raz kolejny zadziałał „dar Cecylki” i jej „wejścia na Górze”, bo ustalony czas tego wydarzenia, to był – jak się okazało – jedyny wolny termin, którym hotel mógł zadysponować! I wszystko zadziałało wzorcowo! Nie dlatego, że stał się cud lecz dlatego, że kompetentni pracownicy hotelu dwoili się i troili, by podołać zupełnie nowemu wyzwaniu. Nie może to dziwić, bo Grupa Jordan od 15. lat jest zaangażowana w pomoc i wsparcie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami – podopiecznych Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”.

I trzeba przyznać, że całe przedsięwzięcie było nie tylko perfekcyjne ale przede wszystkim pełne empatii i zrozumienia celu i sensu takiego działania – dla i na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

Zawsze na takiej imprezie darczyńcami – obok artystów prowadzących aukcję – są także wykonawcy recitali. W tym roku spotkanie uświetnił Zbigniew Wodecki – jak zawsze przystojny i uroczy mężczyzna, jak zawsze wysokiej klasy artysta dał piękny, owacyjnie nagrodzony występ. Przyznał jednak, że nie do końca jest tu charytatywnie, bo on też… chce pójść do nieba!

To się naprawdę może podobać. I to się rzeczywiście podoba. To dobrze, że w otaczającym nas chaosie, ciągle są stałe, jednoznaczne wydarzenia uruchamiające w nas odruchy empatii, prawdziwego altruizmu, potrzebę twórczego i konstruktywnego wsparcia potrzebujących.

Niebawem, bo w maju, zrobimy skok do Teatru Bagatela. Spotkania w teatrze są zawsze niepowtarzalne i magiczne. Relacja z zaprezentowanych spektakli – gwarantowana, bowiem przedsięwzięcia Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” objęte są patronatem medialnym „Naszych Spraw”.

Zobacz galerię…
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 08.03.2016 r.

__________________

* Pani z wachlarzem, Magdalena Mrzygłocka; Kocie łowy, Elżbieta Więsek; U mistrza, Tadeusz Lewicki; Brat koala, Agnieszka Sito; Nocny spacer, Kamil Gębczyk; Zima, Maciej Hasaniak; Pierwszy galop, Agnieszka Sito; Tajemnicze drzewo, Sebastian Lasoń; Tajemniczy świat, Łukasz Fioł; Kocie tajemnice, Joanna Starowicz.
** Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie oraz z Krakowa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 6 im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Specjalnych Nr 6, Środowiskowy Dom Samopomocy, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia Przez Sztukę”.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również