Muzyka Chopina dostępna dla niedosłyszących

Po raz pierwszy muzyka Fryderyka Chopina cieszyć będzie mogła osoby niedosłyszące. Będzie to możliwe dzięki systemowi komunikacji bezprzewodowej (FM).

System FM składa się z nadajnika, który wychwytuje głos mówiącego i za pomocą fal radiowych wysyła go bezpośrednio do maleńkiego odbiornika, który połączony jest z aparatem słuchowym.

Organizatorzy festiwalu zachęcają również do darmowego przetestowania swojego słuchu za pomocą słuchawek z guzikiem. Według badań niedosłuch dotyczy około 16 procent populacji.

Podjęte przez organizatorów festiwalu działania odbywają się w ramach ogólnoświatowej inicjatywy „Hear the World”. Celem jej jest uświadomienie społeczeństwu, jak cennym zmysłem jest słuch oraz zwrócenie uwagi na to, że nie jest on dany „raz na zawsze”. Bowiem wiele czynników, m.in. głośne słuchanie muzyki, hałas, zaniedbanie pierwszych objaw utraty słuch, może przyczynić się do utraty słuchu lub jego uszkodzenia.

W inicjatywę „Hear the World” zaangażowali się przedstawiciele świata muzyki, m.in.: Bobby McFerrin, który wystąpi na festiwalu 17 sierpnia w Sali Kongresowej, Placido Domingo, Bryan Adams czy Annie Lennox.

Info: PAP

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również