Nadchodzi Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych 

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka.

Dlatego jego organizatorzy -Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie -stwarzają okazję, by wejść do świata, by przemówić własnym głosem – cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście. W ten sposób łączony jest wysiłek setek, tysięcy ludzi w Europie, by na płaszczyźnie sztuki łamać bariery.

Czas „teatrów” to czas ważny i cenny  dla osób które pracują z niepełnosprawnymi. Realizacja projektu umożliwia kadrze wymianę praktyk, doświadczeń i spostrzeżeń. Jest czas na rozmowy, rodzą się nowe pomysły, które często przeradzają się w konkretne działania.

Dla osób z niepełnosprawnościami z kolei to czas radości, relaksu i oderwania od rzeczywistości. To czas  w którym są one dostrzeżone i docenione. W tym roku do udziału zakwalifikowanych zostało 31 grup z Polski, Litwy i Macedoni. W Centrum Kultury i Sztuki zaprezentuje się blisko 300 niepełnosprawnych aktorów, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do wyjścia na tczewską scenę. Tematyka przedstawień, jak co roku, będzie bardzo zróżnicowana.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 18 września. Prócz prezentacji scenicznych odbędą się – jak co roku – warsztaty artystyczne zarówno dla uczestników, jak i terapeutów, będzie też miało miejsce szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. barwny korowód otwierający i regionalna biesiada kaszubska.

Program Teatry Wspaniałe 2023

Data publikacji: 14.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również