Niecodzienny koncert z miłością w tytule

Trio laureatek konkursu Muzyka - Wyobraźnia - Ciemność

Pod wieloma względami sobotni wieczór 23 listopada był niezwykły Nie pamiętam tak ciepłej, pięknej jesieni, jak tegoroczna, a szczególnie tego właśnie miesiąca, na przestrzeni wielu lat. W sali koncertowej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej było wręcz gorąco!

A stało się tak za sprawą rewelacyjnego koncertu „Taka jest miłość”, którego organizatorami byli Fundacja Na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem” i Pałac Kultury Zagłębia. Była to dziesiąta – jubileuszowa edycja projektu „Wygrajmy Razem Mimo Wszystko”.

Wokaliści śpiewali z akompaniamentem dąbrowskiej Orkiestry Dętej, która obchodzi w listopadzie swoje 20-lecie, oraz fortepianowym Grzegorza Dowgiałły , znanego szerokiej publiczności wokalisty, multiinstrumentalisty, kompozytora, aranżera i autora tekstów piosenek, a także aktora.

Tytułową piosenkę koncertu usłyszeliśmy w wykonaniu tercetu laureatek Przeglądu Wokalnych Talentów „Muzyka-Wyobraźnia-Ciemność”, który zrelacjonowaliśmy w poprzednim wydaniu „NS” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/muzyka-wyobraznia-ciemnosc-final/). Przepiękne głosy połączyły: Zofia Sydor z Krakowa, laureatka I miejsca oraz Klaudia Szczepanik z Dąbrowy Górniczej, laureatka II miejsca i Natalia Kafszyn z Płocka, laureatka III miejsca.

Akompaniował Grzegorz Dowgiałło, który na koncercie zaśpiewał przebój braci Golców „Lornetka”, w duecie z Łukaszem Baruchem, prezesem Fundacji „Wygrajmy Razem” oraz piosenkę Natalii Kukulskiej i Mietka Szcześniaka „ Ktoś między nami”, w duecie z Iwoną Ziębą, która jest członkinią zespołu Mezalians Art. i konsultantką artystyczną. Na co dzień natomiast jest oligofrenopedagogiem i pracuje z dziećmi w krakowskim przedszkolu.

Z ogromną przyjemnością słuchaliśmy także występów Krzysztofa Szymaszka, artysty, którego rozwój śledzimy od wielu już lat, m.in. na koncertach Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz fundacji „Wygrajmy Razem”. Jego ciepły, aksamitny głos zarówno w partiach solowych , jak i w duetach ubogacał prezentacje, dostarczał wielu estetycznych wzruszeń, np. w urzekającym „Something stupid” w duecie z Karoliną Żelichowską, współtwórczynią i wiceprezeską „Wygrajmy Razem”, która uwiodła publiczność słodkim, delikatnym wokalem.

Świetnie zaprezentował się również Mariusz Trzeciak, członek grupy Mezalians Art, który zaśpiewał porywająco przebój zespołu Skaldowie „Dopóki jesteś”, ze wspomagającymi go w chórkach Iwoną Ziębą i Grzegorzem Dowgiałło. Towarzyszył również m.in. Joannie Przyborowskiej, absolwentce m.in. Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim o specjalności wokalistyka estradowa. W perfekcyjnym wykonaniu tej dojrzałej artystki usłyszeliśmy piękny utwór „Odrobinę szczęścia w miłości”.

Klaudia Borczyk, wokalistka jazzowa, mająca za sobą występy m.in. u boku Kuby Badacha, Patrycji Markowskiej, Piotra Cugowskiego czy Kasi Wilk i współpracę z wieloma znanymi muzykami, laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali zaśpiewała znany przebój Krystyny Prońko „Jesteś lekiem na całe zło”, przykuwając uwagę publiczności świeżą i niebanalną interpretacją.

W tym doborowym gronie wyróżniała się także głosem o niezwykłej barwie Aleksandra Nykiel, laureatka m.in. nagrody publiczności na tegorocznym 56. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wielkim przebojem niezapomnianej Anny Jantar „Kto wymyślił naszą miłość” zachwyciła publiczność. W chórku wspomagała ją Iwona Zięba, która w następnej melodii zapewniała bardzo przekonywająco: „Za tobą pójdę jak na bal”, towarzysząc w duecie Łukaszowi Baruchowi, który porwał wręcz widownię prezentując ten dawny hit Krzysztofa Krawczyka.

Łukasz Baruch jest wokalistą i działaczem społecznym. Od 2010 roku współzałożycielem i prezesem dąbrowskiej fundacji „Wygrajmy Razem” wspierającej niepełnosprawnych artystów z całej Polski, laureatem wielu ogólnopolskich festiwali. W swojej przygodzie z muzyką miał okazję śpiewać w duetach z wieloma artystami, gwiazdami estrady, współpracować z piosenkarzami i kompozytorami, koncertując w całej Polsce, jak również za granicą.
W wielkim finale Zofia Sydor, Klaudia Szczepanik, Natalia Kafszyn zaśpiewały wręcz brawurowo utwór „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. W tym wielkim tutti towarzyszyli im wszyscy uczestnicy wydarzenia : Aleksandra Nykiel, Klaudia Borczyk, Joanna Przyborowska, Krzysztof Szymaszek, oraz Grupa Mezalians Art: Iwona Zięba, Karolina Żelichowska, Mariusz Trzeciak, Łukasz Baruch i Grzegorz Dowgiałło.

Publiczność nagrodziła artystów owacją na stojąco! I nic w tym dziwnego, bo koncert był rewelacyjny. Artyści spod znaku dąbrowskiej fundacji „Wygrajmy Razem” po raz kolejny pokazali, że prawdziwa Sztuka – ta przez duże S! – nie zna granic i rozróżnień na artystów pełno- i niepełnosprawnych. Jest dobra, albo zła. W ich wykonaniu każdy koncert jest zawsze prawdziwym artystycznym przeżyciem.

Ten jubileuszowy z wdziękiem i profesjonalnie poprowadziła Monika Zamachowska, wyróżnionym wręczono uroczyście SUPER ELFY – nagrody uznania „Wygrajmy Razem” dla osób zasłużonych dla Fundacji.

Patronatem honorowym objęli wydarzenie prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak oraz Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko z Krakowa. Wśród patronów medialnych nie mogło zabraknąć magazynu „Nasze Sprawy”.

Do zobaczenia i usłyszenia za rok!

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska, fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 29.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również