Niewidomi tworzą… filmy!

Dyrektor SOSW Wioletta Trzcina (z prawej) rozpoczyna konferencję witając zebranych

Po raz kolejny specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej szeroko otworzył drzwi, witając gości 16 września na konferencji podsumowującej projekt „Artystyczne inspiracje poprzez animacje", autorstwa Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „Wygrajmy Razem".

– Ośrodek nasz jest otwarty na różnego rodzaju ciekawe inicjatywy i współpracę z organizacjami pozarządowymi – powiedziała dyrektor placówki Wioletta Trzcina. – Od bardzo wielu lat współpracujemy z tą fundacją i jej prezesem Łukaszem Baruchem – podkreśliła.
– Jest z nami wielu znamienitych gości – naszych przyjaciół – stwierdził on sam, witając – wspólnie z Karoliną Żelichowską drugą prezes Fundacji Wygrajmy Razem – zacne grono zaproszonych przedstawicieli władz miasta, regionu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz Śląskiego Oddziału PFRON.

– Przez niemal 6 lat istnienia Fundacji Wygrajmy Razem, współpracując z różnymi organizacjami, instytucjami, udało się nam zrealizować ponad 25 projektów związanych z kulturą i sztuką – tłumaczył Ł. Baruch. – Głównym celem naszej fundacji jest bowiem wspieranie, rozwijanie wszelkich form aktywności osób z niepełnosprawnością przede wszystkim w obszarze kultury i sztuki a zwłaszcza muzyki i śpiewu.

Innowacyjny projekt Fundacji Wygrajmy Razem pn. „Artystyczne inspiracje poprzez animacje” przekonał niedowiarków, że słabowidzący lub niewidomy uczestnik warsztatów także może stać się twórcą animacji. Do tej inicjatywy organizacja Łukasza Barucha i Karoliny Zelichowskiej zaprosiła Anielę Lubieniecką i Adriana Jackowskiego – wybitnych twórców filmów dla dzieci. Pod ich artystyczną opieką powstały filmy pt. Blokowisko oraz Podwórko. Ich projekcja na konferencji w dąbrowskim ośrodku stanowiła finał i zarazem podsumowanie projektu.

Można powiedzieć, że kolejne tabu zostało przełamane. Niewidomi stworzyli film. I mieli z tego wiele radości. Bo animacje można odczuć, dotknąć a więc po swojemu – zobaczyć…
A tworzywem animacji może być niemal wszystko czego można dotknąć, np. sól czy makaron – o czym zabawnie opowiadał Łukasz Baruch. Także dąbrowska malarka, Irena Wiltosińska, wspominając z dużą dozą humoru konkurs plastyczny pn. „Moje wyśnione wakacje” opowiedziała o niebanalnej pracy namalowanej przy pomocy… igły do szycia.

Radość i uśmiech podopiecznego jest dla nas najlepszą nagrodą – stwierdził Jarosław Caputa, wychowawca opiekujący się uczestnikami warsztatów animacyjnych. – Zrobiono ponad 8 tys. zdjęć, na których później pracowano systemem poklatkowym – opowiadał. – To bardzo trudna, wyczerpująca, mozolna i wymagająca wielkiej cierpliwości praca. By zasmakować uroku animacji można ją sprowadzić do bardzo krótkich prostych form i wówczas, będąc nadal wyjątkowo pracochłonną i trudną pracą jest jednocześnie bardzo efektowną zabawą.
By stworzyć najkrótszą i najprostszą animację trzeba wymyślić temat, napisać co ma opowiedzieć dany obraz i jakie przekazać emocje, podjąć decyzję jakimi środkami będzie się ją realizować, jaką techniką będzie budować obraz, zadecydować, czy będzie to film wycinankowy, rysunkowy czy zupełnie inny, np. lalkowy, plastelinowy, etc. – wyjaśniał Caputa.

Ogromne zaangażowanie uczestników projektu, ich pełną afirmację dla wykonywanej pracy, emanację radości i pozytywnych emocji krótko opisała radna dąbrowska, Krystyna Chrobot: – Patrząc na te dzieci, na pana Łukasza i nauczycieli-opiekunów czuję się osobą wzbogaconą, a wychodząc czuję się lepszym człowiekiem.
Anna Wandzel, zastępca dyrektora Śląskiego Oddziału PFRON podkreśliła, że Fundusz wspiera różnego rodzaju aktywności.

– Rehabilitacja jest pojęciem bardzo szerokim, a także poprzez kontakt przez sztukę jest możliwa i potrzebna. Rehabilitacją może być wszystko, o ile jest przemyślane, skuteczne i dobrze dobrane do grupy odbiorców. Ten projekt z pewnością jest bardzo innowacyjny, nowy i inspirujący – podsumowała A. Wandzel.

Łukasz Baruch kończąc konferencję zaprosił wszystkich na następną imprezę Fundacji Wygrajmy Razem już na 19 i 20 listopada br. do Dąbrowy Górniczej – na widowisko z poezją E. Brylla i koncert „Moje miejsce na ziemi”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Iwona Kucharska

Data publikacji: 21.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również