Otwarto galerię twórczości osób z niepełnosprawnością

Otwarto galerię twórczości osób z niepełnosprawnością

Galerię „Art Brut", w której prezentowane będą prace osób z niepełnosprawnością, otwarto 17 września br. w Centrum Kultury w Lublinie.

W nowej galerii pokazywana będzie twórczość amatorska osób chorych czy upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

– Cieszę się, że taka galeria będzie miała na stałe swoje miejsce w Lublinie. To bardzo ważny obszar działalności Centrum Kultury. Jeśli traktujemy je jako serce naszego miasta, to trudno, żeby w tym sercu nie było miejsca dla osób tak ważnych – osób niepełnosprawnych – powiedział podczas uroczystości otwarcia galerii prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Określenie Art brut (z franc. – sztuka surowa, nieokrzesana) wprowadził francuski artysta Jean Dubuffet na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, ludzi chorych psychicznie, osób bez wykształcenia artystycznego, które tworzą niezależnie od artystycznych konwencji, szablonów czy mód i dzięki temu przekazują swoje autentyczne emocje.

Lubelska Galeria „Art Burt” ma pokazywać wszelkie formy sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przez osoby upośledzone umysłowo, dotknięte chorobą psychiczną, autystyczne, osoby z zespołem Aspergera, ale także szeroko rozumianą sztukę prymitywistów, twórców bez wykształcenia artystycznego.

Jako pierwsza zaprezentowana została retrospektywna wystawa rysunków i obrazów 31-letniej kobiety autystycznej – Dominiki Mendel z Lublina. Od wczesnego dzieciństwa komunikowała się ona i kontaktowała ze światem i otoczeniem za pomocą precyzyjnych i pełnych wyobraźni miniaturowych rysunków, a potem także malowanych obrazów. – Twórczość Dominiki to dla niej znakomita forma przekazu swoich myśli i odczuć. To przekaz stanu psychicznego. Rysunek jest pasją jej życia. Poprzez rysunek przełamuje bariery i obawy, łączy się z otaczającą rzeczywistością – mówi, cytowana w specjalnie wydanym folderze, matka artystki Anna Bracha.
To właśnie twórczość Dominiki Mendel była inspiracją dla utworzenia galerii sztuki osób niepełnosprawnych. Z taką inicjatywą wyszła szefowa Fundacji Teatroterapia Lubelska Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych, a Dominika Mendel jest uczestniczką tych zajęć.
– To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, że Dominiki prace wiszą jako pierwsze, to jest dowód na to, że osoba niepełnosprawna może wziąć za rękę człowieka pełnosprawnego i zaprowadzić go do galerii sztuki, do teatru, w inne interesujące miejsca. Ja poznałam Dominikę i moja przestrzeń rozbudowała się o jej twórczość – powiedziała Pietrusza-Budzyńska.

W nowej Galerii „Art Brut” prezentowane mają być prace głównie artystów z Lublina i okolic. Galeria ma stwarzać możliwość pokazywania amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa czy rzeźby i odkrywania nowych oryginalnych artystów, którzy choć tworzą poza głównymi i uznanymi kierunkami sztuki, to reprezentują wysoki poziom artystyczny w swoich dziełach.

Galeria mieści się w Centrum Kultury usytuowanym w centrum Lublina. Placówka ta ma swoją siedzibę w zabytkowym kompleksie poklasztornym, który w ostatnim czasie odrestaurowano. Uroczyste otwarcie odnowionego Centrum Kultury – w którym będą funkcjonowały m.in. biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa – odbędzie się w piątek, 20 września. (PAP)

ren/ mrt/

Data publikacji: 18.09.2013 r.    

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również