Otwieranie i malowanie drzwi

Otwieranie i malowanie drzwi

Tradycyjnie na początku października w Polsce i na świecie, wszędzie tam gdzie istnieją aktywne środowiska ludzi zabiegających o zdrowie psychiczne, obchodzony jest uroczyście Swiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Na Śląsku już od 16 lat organizowane są w tym czasie spotkania, wystawy, kiermasze, happeningi, teatry uliczne po to, aby zaprezentować twórczość osób po kryzysach psychicznych. Organizatorzy chcą zainteresować nią jak społeczność lokalną, chcą nieść przesłanie, że po kryzysie psychicznym można pięknie żyć i pięknie tworzyć. Chcemy się dzielić twórczością tej grupy osób. A cel główny to promocja zdrowia psychicznego i zwrócenie uwagi na problemy osób chorujących psychicznie i ich rodzin oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu.

Symbolem tego wydarzenia jest malowanie drzwi, których dokonują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i uczniowie szkół plastycznych – podkreśla to ideę integracji i otwarcie się na poznanie i współpracę. 7 października na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach prezentowana była twórczość plastyczna osób dotkniętych kryzysem psychicznym, odbył się też kiermasz oraz wystawiono sztukę „Jesteśmy” z udziałem aktorów Teatru Rawa w Katowicach oraz pokazy mody.

Organizacja Dni Zdrowia Psychicznego miała również na celu wskazanie, że zdrowie psychiczne jest ono tak samo ważne jak zdrowie somatyczne. W obchodach łącznie wzięło udział około 200 osób, ale impreza zyskała szeroki oddźwięk w mediach i w społeczeństwie. Organizatorzy zainteresowali społeczeństwo tą problematyką i przekonali, że z chorobą psychiczną można żyć normalnie.

8 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego miała miejsce konferencja pod hasłem „Przezwyciężyć kryzys psychiczny” z udziałem wielu autorytetów naukowych, również – co bardzo ważne – swoimi doświadczeniami dzieliły się osoby dotknięte kryzysem psychicznym i im należy się największe podziękowanie, bo odważyły się wystąpić publicznie, nie bojąc się stygmatyzacji.

– Na zakończenie obchodów, 10 października odbył się „Bieg po zdrowie psychiczne” na dystansie trzech kilometrów w Parku Śląskim. Na jego starcie stanęły ramię w ramię osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, lekarze, psycholodzy, terapeuci, rodziny, bliscy osób chorujących a także urzędnicy, sportowcy i inne osoby, dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna – powiedziała organizatorka Ewa Jędrychowska-Płonka – specjalista z zakresu psychologii klinicznej, specjalista terapii środowiskowej.

Zobacz galerię…
Oprac. Ewa Maj, fot. Centrum Psychiatrii w Katowicach, autorka
Data publikacji: 13.10.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również