Para prezydencka obejrzała przedstawienie „Polskie Betlejem”

Para prezydencka obejrzała przedstawienie "Polskie Betlejem"

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą obejrzeli w niedzielę 29 stycznia wieczorem przedstawienie "Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia". Widowisko przygotowali artyści z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Widowisko teatralno-muzyczne para prezydencka obejrzała w Galerii Porczyńskich – Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Artyści, w większości osoby z niepełnosprawnością intelektualną, przedstawili w nim ponad 1000-letnie dzieje Polski.

– Pan Jezus urodził się ponad dwa tysiące lat temu, ale dzisiaj pięknie państwo pokazaliście, że ponad połowa z tych dwóch tysięcy lat to jest także nasza historia jako kraju chrześcijańskiego – powiedział po zakończeniu przedstawienia Andrzej Duda, który podziękował twórcom przedstawienia za ich wysiłek.

– To wielkie świadectwo wielkości Rzeczypospolitej, nie waham się tego powiedzieć, wielkości Rzeczypospolitej zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa, na Ewangelii, na dekalogu, którym wszystkim tym kolejnym pokoleniom przyświecał, i który tak bardzo często był naszą ostoją w najtrudniejszych momentach naszej historii – mówił prezydent.

Dodał też, że przedstawienie „Polskie Betlejem”, które od wielu lat gości w wielu miejscach Polski, jest formą terapii nie tylko dla artystów w nim występujących, ale również dla publiczności. – To taka terapia narodowa, pięknego pokazania tego, co ważne – zaznaczył prezydent.

Artystom podziękowała również Agata Kornhauser-Duda. – To wyjątkowe wydarzenie, wyjątkowe pod wieloma względami (…). Występ ten można było nie tylko zobaczyć, ale także odczuć, a to jest najważniejsze, ponieważ na tym polega magia przedstawienia teatralnego. To prawda uczuć, to zaangażowanie wykonawców i ta szczególna więź, która dzięki temu nawiązuje się pomiędzy wykonawcami a publicznością – mówiła małżonka prezydenta.

Podkreśliła też, że Zespół Teatralny Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej to bardzo dobra i mądra inicjatywa. – Inicjatywa, która przypomina bardzo ważną prawdę, mianowicie, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi i bardzo potrzebnymi członkami naszego społeczeństwa i naszej wspólnoty narodowej – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Po przemówieniach artyści stowarzyszenia oraz para prezydencka zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Przedstawienie „Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia”, które przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, opowiada o dziejach Rzeczypospolitej – od czasów Mieszka do czasów współczesnych.

– To wielka panorama polskiej historii, którą nasi aktorzy grają z wielkim zaangażowaniem i wielką radością. To dla nich bardzo ważne, że mogą tworzyć coś wartościowego, odnosić sukces wśród ludzi zdrowych i wspólnie z nimi uczestniczyć w kulturze – powiedziała PAP Izabela Kędzierska, która jest inicjatorką i reżyserką przedstawienia. Jak dodała, w przedstawieniu „Polskie Betlejem” gra ok. 60 aktorów, większość z nich – jak mówiła – to osoby z upośledzeniem umysłowym.

W spektaklu pojawiają się ważne postaci polskiej historii i kultury, m.in. królowie Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, Tadeusz Kościuszko, poeci Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, także Fryderyk Chopin, powstańcy warszawscy, żołnierze wyklęci i działacze Solidarności, którzy składają Chrystusowi dary, gdy ten jeszcze jest niemowlęciem. Całość przedstawienia spaja rozmowa św. Faustyny z Bogiem. Korowód barwnych postaci przeplatana jest kolędami i współczesnymi piosenkami; wielki aplauz wzbudził u publiczności odtańczony przez aktorów polonez.

Prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej jest ks. Stanisław Jurczuk, który zasiada w prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju. Rada jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie; ks. Jurczuk działa w sekcji Polityka społeczna i rodzina. (PAP)

nno/ malk/

Zobacz galerię…

fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Data publikacji: 30.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również