„Piękne spojrzenie” finałem projektu „5 zmysłów”

„Piękne spojrzenie" finałem projektu „5 zmysłów"

Spektakl muzyczny „Piękne spojrzenie" w reż. Katarzyny Stoparczyk zwieńczy w Poznaniu tegoroczną edycję projektu „5 zmysłów. Imaginarium". W trakcie wydarzenia muzycy wykonają specjalnie napisane utwory inspirowane wypowiedziami niewidomych dzieci.

Zainicjowany w 2011 roku przez Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z Poznania projekt „5 zmysłów” jest inicjatywą kulturalno-edukacyjną poświęconą osobom z niepełnosprawnościami. Jego główną ideą jest wyrównywanie szans w dostępie do życia kulturalnego i społecznego.

W ramach tegorocznej odsłony projektu, w ponad 30 ośrodkach na terenie całej Wielkopolski zaplanowano niemal 1 tys. godzin warsztatów, prowadzonych przez artystów i animatorów. W tym roku motywem przewodnim zajęć jest piosenka, stąd do udziału w projekcie zaproszono także wokalistów, pieśniarzy, instrumentalistów i poetów.

Prezentacją działań uczestników projektu i zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie spektakl muzyczny „Piękne spojrzenie” w reż. dziennikarki radiowej “Trójki”, autorki książek dla dzieci – Katarzyny Stoparczyk. Na spektakl złożą się utwory inspirowane wypowiedziami niewidomych dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach. Specjalnie napisane piosenki wykonają na scenie m.in. Wojciech Waglewski, Novika, Malwina Paszek i Michał Wiraszko.

Reżyserka spektaklu Katarzyna Stoparczyk podkreśliła, że do stworzenia spektaklu zainspirował ją wizyta w placówce w Owińskach podczas ubiegłorocznej edycji projektu „5 zmysłów”. – Kiedy jechałam do Owińsk w ramach projektu „5 zmysłów. Tabu” nie wiedziałam, że te kilka godzin spędzonych z niewidomymi dziećmi otworzy mi oczy na wiele ważnych spraw. Wróciłam z baterią nagranych rozmów. Co w nich znalazłam? Dziecięcą mądrość, autentyczność, wrażliwość, ale także niebywałą dojrzałość i odwagę w precyzowaniu myśli i uczuć. Niekiedy także absolutne pogodzenie, a nawet wdzięczność – mówiła Stoparczyk.

– Te rozmowy pozostawiły we mnie trwały ślad, pomyślałam więc, że warto pójść krok dalej i zrobić w tym kierunku coś więcej. Połączyć mądrość, szczerość i wrażliwość tych dzieci z wrażliwością twórców. Złożyć artystyczny hołd sobie nawzajem, by okazać szacunek i miłość komuś kto widzi inaczej – dodała.

Premiera spektaklu „Piękne spojrzenie” odbędzie się 30 listopada w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Tegoroczna edycja „5 zmysłów. Imaginarium” zamyka trzyletni cykl poświęcony refleksjom na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Poprzednie dwie edycje poświęcone były „dystansowi” wytwarzanemu przez środowisko, oraz „tabu”, czyli barierom społecznym.
Sam projekt i finałowe wydarzenia wieńczące każdą z edycji otrzymały w ostatnich latach m.in. nagrodę Grand Prix Izabella przyznawaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a także nagrodę Sybilla w 2011 roku. (PAP)

Anna Jowsa
Data publikacji: 24.11.2017 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również