15. Plener Artystów Niepełnosprawnych

15. Plener Artystów Niepełnosprawnych

W dniach 5 i 6 września 2013 roku odbył się 15. Międzynarodowy Plener Artystów Niepełnosprawnych pod hasłem „Zabytki na liście UNESCO – Wieliczka, Owczary, Sękowa, Binarowa".

Jego organizatorami – tradycyjnie już – były Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Inauguracja pleneru nastąpiła w słoneczny i piękny dzień wrześniowy na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce, wpisanego na listę UNESCO w roku 2013. Artyści szukali natchnienia także poza Wieliczką, malując kościoły w Binarowej i Sękowej oraz cerkiew w Owczarach.

Dzięki wyjątkowej atmosferze miejsc i obiektów oraz wspaniałej pogodzie powstały prace świadczące o niezwykłej wrażliwości twórców, których w tym roku było 40 (z Katowic, Rudawy, Świnoujścia, Mysłowic, Słupska, Łodzi, Sosnowca, Piekar Śląskich., Lublina, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Krakowa oraz Ukrainy).

Plenery malarskie oprócz twórczego rozwoju wspomagającego proces rehabilitacyjny, są także sposobem na poznanie nowych ludzi, zwiedzenie ciekawych miejsc i doskonalenie swego warsztatu. Entuzjazm, wdzięczność, wspólna radość tworzenia przekonują, że jest to pomysł trafiony i wart kontynuowania.

Prace będzie można oglądać na wystawie w ekspozycji Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce od 18 października do 24 listopada 2014 r.

Tekst i fot.: mzk

Data publikacji: 18.09.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również