Poezja, czyli odsłanianie twarzy

Poezja, czyli odsłanianie twarzy

Jury wyłoniło laureatów tegorocznej, już ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji dla Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, zorganizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimoo Wszystko.

Gremium w składzie: Anna Dymna, Janka Graban, Józef Baran, Wojciech Bonowicz i Adam Ziemianin zauważyło, że w 169 wierszach, które przesłano na nasz konkurs, dominowała tematyka społeczna, nawiązująca do problemów, z jakimi w codzienności stykają się autorzy utworów.

– Żeby krótko podsumować swoje wrażenia, posłużę się metaforą listu – stwierdził Wojciech Bonowicz, który w jurorskim gronie zastąpił zmarłego w tym roku Leszka Aleksandra Moczulskiego. – Wiersz nadesłany na konkurs jest trochę jak znaleziony w skrzynce list od nieznajomego lub nieznajomej. Czytam i zastanawiam się: kto go napisał? Dlaczego zrobił to w taki a nie inny sposób? Dlaczego wybrał ten a nie inny temat? Czego właściwie mogę się z tego listu o nim (czy o niej) dowiedzieć? Jako jurorzy zwracamy uwagę na te wiersze, które odsłaniają nam czyjąś twarz, uchylają (choć trochę) drzwi do czyjegoś życia. Podczas lektury możemy sobie wyobrazić osobę, która do nas napisała. Ta osoba z wiersz-listu nie musi być tożsama z autorką czy autorem. Ważne, że jest jakoś dojmująco obecna, wyobrażalna, odczuwalna. Staje przed nami czyjś los, czyjaś historia – i prosi o uwagę. Mówimy wtedy: to dobry wiersz, bo jest w nim kawał życia.

Poeta zauważa też: – Mam wrażenie, że takie właśnie wiersze wybieraliśmy w tym roku, przyznając nagrody i wyróżnienia. To nie znaczy, że ci, którzy nagród nie otrzymali, przysłali wiersze „bez życia”. Wcale nie. Życie ludzkie, ludzkie doświadczenie wyraża się w różnych formach, czasem bardzo prostych, wręcz nieporadnych, czasem zbyt wyrafinowanych czy przegadanych. Wybraliśmy te propozycje, które wydały nam się, po pierwsze, szczególnie sugestywne, po drugie – choć trochę oryginalne, a po trzecie – jakoś mocniej angażujące różne nasze zmysły.

Kategoria I „Osoby z niepełnosprawnością intelektualną”:

1. Szczepan Cymanowski z Tczewa
2. Marek Pyziak z Gdańska
3. Radosław Kunowski z Tczewa

Wyróżnienia:

Karolina Makarewicz z Giżycka za wiersz „ W życiu nie można mieć wszystkiego”
Magdalena Wyganowska z Poznania „Są słowa, które ranią”
Lech Marian Spirydonow z Supraśla za wiersz „Krzyż”
Edyta Maleszko z Białegostoku za wiersz „Rozmowa z Bogiem”
Mariusz Wilkicki z Sulęcina za wiersz „Obudził mnie mój syn”

Kategoria II „Osoby z pozostałymi niepełnosprawnościami”:

1. Anna Teresa Bołt z Kwidzyna
2. Zdzisław Antolski z Kielc
3. Małgorzata Tomczyk-Jadach z Krośnic

Wyróżnienia:

Ewa Kaca z Namysłowa, za wiersz „Zasłyszane”
Adam Mencarowski z Mnicha, za wiersz „Miłość to nie ślubny bukiet”
Zbigniew Toborek z Kielc, za wiersz „Jerzyki”

Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie uroczystego, jesiennego koncertu „Zaczarowane Radio Kraków”. Niebawem do sprzedaży trafi także tomik, opatrzony wstępem Anny Dymnej i Wojciecha Bonowicza, w którym znajdą się nagrodzone wiersze oraz utwory wyróżnione w konkursie literackim dla lekarzy „Przychodzi wena do lekarza”. Tomik ukazuje się nakładem Wydawnictwa Medycyna Praktyczna.

Info: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, oprac. sza

Data publikacji: 11.05.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również