Rekordowa aukcja w Krakowie

16 lutego 2011 r. ogodz.18.00 w hotelu NOVOTEL-BRONOWICE, przy al. Armii Krajowej 11 odbyła się czternasta wystawa i aukcja prac plastycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej BĄDŹCIE Z NAMI.

Wystawę i aukcję zorganizowali po raz kolejny: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym BĄDŹCIE Z NAMI, hotel NOVOTEL-BRONOWICE i PZU ŻYCIE S.A. Oddział w Krakowie. Autorami licytowanych i wystawionych prac byli uczniowie i podopieczni pięciu ośrodków i szkół specjalnych w Krakowie i Skawinie. Honorowy patronat nad imprezą objął starosta krakowski Józef Krzyworzeka.

Od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania. Ściany sali bankietowej po raz kolejny zostały ożywione przez kolorowe obrazy, emanujące radością niezwykłych artystów. Wśród wystawionych prac były również małe rzeźby, ceramika, biżuteria i cały szereg drobnych, wymyślnych przedmiotów.
W przygotowaniach przyjemnie „przeszkadzali” najbardziej niecierpliwi z widzów, którzy już zawczasu rezerwowali najlepsze perełki. Miło było słyszeć, że kupowane są na prezenty, bo przynoszą szczęście.

W tych gorączkowych przygotowaniach nie mogło i tym razem zabraknąć pracowników hotelu, którzy zawsze chętnie służą pomocą, wspinając się po ścianach, aby pomóc w zawieszeniu wszystkich prac. Dzień ten, choć powszedni, jest dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie, jednym z najradośniejszych w roku. Jak zawsze czynny udział w przedsięwzięciu brali także harcerze ze szczepu ZHP Kraków-Podgórze.

Wszystkie prace, a było ich wiele, zostały przewiezione do hotelu pod opieką firmy Radio Taxi Wawel, które wspiera Stowarzyszenie już od początku istnienia, czyli od 19 lat.

W przygotowaniach niebawem nastąpiła zmiana warty. Najpierw pojawili się specjaliści od nagłośnienia z MDK Dom Harcerza przy ul. Reymonta w Krakowie – Grzegorz Dobrowolski i Maciej Skolud, z ogromną ilością kabli, a zaraz po nich na salę wszedł Piotr Tarnawski z firmy Perfect Music, który przygotował oświetlenie sceny.

Gdy prawie wszystko było gotowe, próbę mógł rozpocząć zespół Krywań, który już po raz trzeci charytatywnie znakomicie bawił zaproszonych gości, nie tylko śpiewem i muzyką, ale i góralskimi przypowiastkami.

Sala powoli się wypełniała, aż zabrakło krzeseł, co sprawiło ogromną radość organizatorom. Zebranych gości powitali: dyrektor hotelu – Marek Kaszewski, prezes SPN – Cecylia Chrząścik oraz prowadzący aukcję, tym razem w bezkonkurencyjnym duecie – Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz.

Na scenę wkroczył zespół Krywań, który tak skutecznie rozgrzał salę, że wszyscy zapomnieli o mroźnej zimie. Brawom i bisom nie było końca. Dziękując zespołowi za występ, organizatorzy życzyli, by słonko z loga Stowarzyszenia rozjaśniało ich codzienność.
Tę rozgrzaną publiczność w znakomity sposób przejęli znani wszystkim krakowianom – m.in. z Piwnicy pod Baranami – Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz. W górę poszły licytacyjne słoneczka. Dzięki brawurowo poprowadzonej licytacji, gęsto przeplatanej błyskotliwymi anegdotami z życia scenicznego, padły w tym roku rekordowe kwoty.

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na materiały plastyczne dla wychowanków 5 ośrodków biorących udział w wystawie. Autorzy prac i ich opiekunowie uczestniczyli w imprezie i z niezwykłym wzruszeniem obserwowali przebieg licytacji.

Nagrodą za wspaniałą licytację dla wszystkich gości była smakowita kawa, serwowana w szczególny sposób przez mistrza Polski baristów – Marcina Rusnarczyka, który dołączył do grona przyjaciół Stowarzyszenia.

Trud opiekunów młodych artystów został doceniony i nagrodzony. Wszyscy czuli się zaproszeni już na następny rok.

Impreza jest doskonałą motywacją do działania dla młodych artystów z niepełnosprawnością i pozwala obudzić w nich, często ukryty, talent artystyczny, zaś wernisaż jest zawsze dużym przeżyciem. Świadomość, że ich dzieła mogą zostać zaprezentowane publiczności, staje się wyzwaniem. Rosnące zaangażowanie autorów widać wyraźnie, gdy porównuje się poziom prac na przestrzeni czternastu lat prowadzenia aukcji.
Ze względu na stale wzrastający poziom artystyczny, wystawa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Patronat medialny :
· TVP Oddział Kraków www.tvp.pl/krakow
· Radio Kraków www.radiokrakow.pl/
· Polska „Gazeta Krakowska” www.gazetakrakowska.pl/krakow/
· Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy” www.naszesprawy.com.eu

Zobacz galerię

Oleńka
fot. „Nasze Sprawy”, „Bądźcie z nami”

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również