Specjalny pokaz filmu „Po drugiej stronie dnia” i spotkanie z twórcami

„Po drugiej stronie dnia” to projekt, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu oparto na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Pokaz tego wyjątkowego dzieła oraz spotkanie z twórcami odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca 2023 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Wstęp wolny.

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała na celu ułatwienie zrozumienia ich samych i ich problemów, a także ich sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści.

Scenariusz został oparty na motywach „Boskiej komedii” Dantego – wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku „światłu” zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z prawdziwych opowieści o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu oraz wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m.in. gwiazda opery Rafał Siwek i znakomity aktor Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę” – Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT (osoby z niepełnosprawnościami).

Film od momentu swojego powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie temat filmu może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne. Były to m.in. placówki zajmujące się pomocą osobom w kryzysach – Centra Zdrowia Psychicznego, Dom Pod Fontanną w Warszawie, Szpital im. dr Babińskiego w Krakowie, również na uniwersytetach i w liceach.

Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy – wskazanie możliwości uzyskania pomocy dla osób potrzebujących i wzbudzenie empatii i zrozumienia u osób nie mających takich doświadczeń. Film prezentowany był na Węgrzech, w przygotowaniu są także wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka.

Trailer: https://m.youtube.com/watch?v=HYGi5PRrO0k&feature=youtu.be#bottom-sheet

Więcej o projekcie: http://www.podrugiejstroniednia.pl/

Data publikacji: 23.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również