Spotkajmy się koncertowo!

Pod takim hasłem już po raz drugi zaproszono mieszkańców Dąbrowy Górniczej na rodzinne spędzenie majowej niedzieli, w Fabryce Pełnej Życia. 28 maja na fabrycznym placu ustawiono scenę, na której po południu wystąpili między innymi wokaliści i przyjaciele Fundacji „Wygrajmy Razem”.

To był już XIV (gdyby nie pandemia, byłby XVI) koncert Piosenki Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku”, którego pomysłodawcami są Małgorzata Gębczyńska – pracownik Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i Łukasz Baruch – dąbrowski wokalista, animator kultury, działacz społeczny, prezes fundacji „Wygrajmy razem”.

Od 2008 roku to prestiżowe wydarzenie jest stałym punktem programu artystycznego Dni Dąbrowy Górniczej. Tym razem koncert wypełniły wielkie przeboje z filmów Walta Disneya.

Usłyszeliśmy m.in. „Kolorowy wiatr” z filmu Pocahontas, „Miłość rośnie wokół nas” z filmu Król Lew, „Mam tę moc” z Krainy Lodu, „Liczy się tylko to” z filmu Co w duszy gra. Wszystkie utwory zaaranżował i akompaniował zespół muzyczny ECHOTOWN.

Pod sceną jak zwykle zabawa, bo przeboje znane przecież doskonale i rodzicom i dziadkom i dzieciom, a tych nie brakowało, jako że całe wydarzenie miało charakter rodzinnego pikniku, z ogromną piaskownicą, placem zabaw, leżakami, licznymi animacjami ruchowymi, tanecznymi, integracyjnymi, zabawą gigantycznymi bańkami mydlanymi itp.

Skąd pomysł akurat na Disneya? Łukasz Baruch powiedział nam, że powstał on już jakiś czas temu, bo to świetny temat, piosenki z filmów Disneya to prawdziwe hity, nie tylko z Pocahontas czy Króla Lwa, ale i wcześniejsze, które warto przypomnieć. Rozmawiali o tym wielokrotnie z Justynką Margielewską, fundacyjną miłośniczką filmów animowanych. – No i okazało się, że studio Walta Disneya powstało w październiku 1923 roku, zatem kończy w tym roku 100 lat! I tak się fajnie wstrzeliliśmy – dodał Ł. Baruch.

Widać wzorcową współpracę z miastem, zespół fundacji „Wygrajmy Razem” jest na wszystkich miejskich imprezach

Szef fundacji mówi o tym: – Mamy to szczęście, że Dąbrowa promuje się jako miasto dla aktywnych, i faktycznie aktywnych wspiera. Wielu włodarzy miasta wywodzi się z organizacji pozarządowych, czują ten klimat i dają szansę takim ludziom jak my. Ja tę szansę wykorzystuję, to też nas motywuje, aby coś dawać od siebie. To jest naprawdę owocna współpraca, jeśli ktoś chce robić fajne rzeczy, ma na siebie pomysł, chce działać, to tutaj naprawdę jest wiele otwartych osób. Jestem dumny i cieszę się, że mieszkam w tym mieście.

Koncert zrealizowali w ciągu miesiąca, uznają go za udany, jak zawsze – wystąpili dobrzy wokaliści.

Kiedy zaczynali to publiczne koncerty miejskie był stres, wielkie poczucie odpowiedzialności, nie wiedzieli, czy wszystko się uda – wspomina Łukasz Baruch. Teraz koncerty sprawiają większą radość, bo człowiek jest pewien tych ludzi których zaprasza, pewien ich talentu.

Przyznał, że kiedy stoi na scenie jako organizator, przy utworach finałowych, czuje ogromną dumę, że tak wspaniale śpiewają, że są to jego przyjaciele, ma możliwość z nimi obcować.

I co jest istotne – nawzajem się od siebie uczą, wymieniają doświadczenia. Mieszkają w różnych miastach Polski, ale mają kontakt i dzięki takim projektom mogą być bliżej siebie, spędzić wspólnie czas. Nie rywalizują z sobą, ten czas już minął, uczestniczyli w kilkunastu konkursach, teraz po prostu cieszą się ze śpiewania, z realizacji różnych fajnych projektów.

A konkursy? Są o tyle fajne, że dzięki nim można poznać ludzi i to jest ich wielka wartość. Tak właśnie dzisiaj do zespołu dołączył dr Paweł Nodzak z Gdańska, do ubiegłego roku pełniący funkcję dyrygenta Kaszubskiego Regionalnego Chóru Morzanie. Poznali się na koncercie w Bydgoszczy i przyjął zaproszenie do Dąbrowy Górniczej.

Na przyszły rok piętnastolecie konkursu, to już zobowiązuje. Czy mają już jakieś plany?
– Tak, może to będzie 15 hitów na 15-lecie, przegląd konkursu „Dotyk Dźwięku”; przez te lata mieliśmy na scenie naprawdę wiele fenomenalnych wykonań polskich i nie tylko, utworów, może warto je przypomnieć, odświeżyć? – rozważa szef „Wygrajmy Razem.

Koncert w Fabryce Życia odbył się przy współpracy Miasta Dąbrowa Górnicza, Pałacu Kultury Zagłębia, Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.
Wydarzenie patronatem medialnym objęły portal i magazyn „Nasze Sprawy”.

Ilona Raczyńska, fot. autorka, Fundacja „Wygrajmy Razem”

Data publikacji: 03.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również