Sztuka integracji. Łzy wzruszenia w Bochni

Ania Rusowicz i Jerzy Turek

Za nami czternasta edycja Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. W tym roku dołączył on do projektu „Wizytówki Małopolski”, obejmującego unikatowe wydarzenia kulturalne. Jak wynika z różnych opinii, poziom artystyczny uczestników był najwyższy w historii bocheńskiej imprezy. Festiwalową Galę poprzedziły m.in. warsztaty prowadzone przez znanych artystów. Nie zabrakło też atrakcji związanych malarstwem i reportażem telewizyjnym.

Duet Dominik Strzelec (Brwinów) i Agata Frąckowiak (Wolsztyn) zdobył Grand Prix czternastej edycji Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Impreza została zorganizowana 19-21 października w Bochni. Zwycięzców wyłoniło jury, któremu przewodniczyła Alicja Węgorzewska. Uczestników oceniali również Majka Jeżowska, Ania Rusowicz, Marek Piekarczyk, Janusz Radek, Daryl Strodes i Maurycy Polaski.

– Za nami bardzo udany festiwal z ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi. Na pewno poziom artystyczny uczestników był najwyższy ze wszystkich dotychczasowych edycji. To nie tylko moja opinia, ale przede wszystkim ocena jurorów i publiczności. Osoby z większą niepełnosprawnością potrafiły tak pięknie zaśpiewać i wzruszyć, że ludzie mieli łzy w oczach – powiedział „NS” Jerzy Turek, pomysłodawca imprezy odbywającej się cyklicznie od 2008 r.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Tegoroczną edycję zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Kropla Dobroci w Bochni. Impreza odbyła się w ramach projektu Województwa Małopolskiego – „Wizytówki Małopolski”. Obejmuje on najbardziej rozpoznawalne i unikatowe wydarzenia kulturalne realizowane w regionie. W tym gronie są m.in. Royal Opera Festival czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od niedawna także „Integracja malowana dźwiękiem”.

– Zaproszono nas do tego projektu, co odbieramy jako docenienie dotychczasowej pracy. Województwo Małopolskie po raz kolejny było naszym partnerem głównym, działania zostały dofinansowane ze środków PFRON, pomogli nam też sponsorzy – poinformował Jerzy Turek.

Na dużą scenę

Najważniejsze rozstrzygnięcia czternastej edycji zapadły podczas Festiwalowej Gali. Odbyła się ona 21 października w Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci oraz jurorzy. Ich występom towarzyszyła orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Adama Jarzmika.

– Na pewno dużym przeżyciem dla uczestników jest możliwość zaśpiewania na dużej scenie z zespołem zawodowych muzyków, z sekcją smyczkową. Nam zależy na tym, żeby osoby, które borykają się z problemami w codziennym funkcjonowaniu, mogły pokazać to, w czym są świetne. I robią to, a publiczność to docenia – podkreślił pomysłodawca festiwalu.

Najlepsi wykonawcy zostali wyłonieni po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się kilka godzin wcześniej. Natomiast formę przygotowań do finałowych zmagań stanowiły dwudniowe warsztaty. Przeprowadzono je 19-20 października, a w roli instruktorów wystąpili Alicja Węgorzewska, Majka Jeżowska, Ania Rusowicz i Janusz Radek.

Organizatorzy przyjmowali zgłoszenia w trzech kategoriach: integracyjne duety muzyczne (osoba z niepełnosprawnością – pełnosprawny rówieśnik), zespoły oraz kabarety (osoby z niepełnosprawnością, ewentualnie skład integracyjny). Jednak do tej ostatniej nie było chętnych.

– Przed pandemią podziwialiśmy uczestników z zagranicy. W tym roku ich zabrakło, choć mieli przyjechać wykonawcy z Gruzji, Niemiec i Rumunii. Z tego ostatniego kraju dotarło do nas nagranie z piosenką, która nie była oceniana przez jury. Tam też powstanie kopia naszego festiwalu. W trakcie Gali Finałowej połączyliśmy się z koordynatorką tego przedsięwzięcia, prezentując rozmowę na telebimie – opisał Jerzy Turek.

Dodatkowe atrakcje

Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się 20 października. Wówczas zaprezentowany został reportaż „Zręczni bezręczni” (https://www.youtube.com/watch?v=mKbe-V7Of0o) autorstwa Moniki Meleń. Ponadto otwarto wystawę obrazów artystów zrzeszonych w Wydawnictwie AMUN (Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami). Gośćmi tego wydarzenia byli Martynka Gruca, Walery Siejtbatałow, Stanisław Kmiecik, Bartosz Ostałowski, a także dyrektor wydawnictwa Dorota Bakaj.

– Po festiwalu wystawa została przeniesiona do galerii Kopalniasztukibochnia, gdzie pozostanie do 11 listopada. Wiem, że tam zaplanowane są takie lekcje integracji dla uczniów bocheńskich szkół. Jedna grupa będzie podziwiać obrazy, a druga obejrzy w tym czasie reportaż Moniki Meleń. To bardzo ciekawa edukacja i cieszę się, że tego typu działania wykraczają poza festiwal – podkreślił Jerzy Turek.

Na zakończenie dnia nie zabrakło akcentów muzycznych. Wystąpił Marek Piekarczyk, ponadto zaśpiewały wokalistki z jego drużyny The Voice: Wiktoria

Bińczyk, Dori Kaczmarkova oraz Karolina Szczurowska.

Na przyszły rok zaplanowana jest piętnasta edycja festiwalu. Organizatorzy planują przygotować niespodziankę dla uczestników i publiczności. Niewiadomą pozostaje termin imprezy. Przed pandemią odbywała się ona w maju, a od 2020 roku – w październiku.

– Tak jak w ubiegłym roku, zgłosiło się mniej wykonawców niż we wcześniejszych latach. Jedną z przyczyn może być przełożenie festiwalu na jesień. Ostatnio zgłoszenia przyjmowaliśmy przez wakacje, kiedy szkoły nie funkcjonują, czekaliśmy na chętnych do 20 września. I widać np. mniejsze zainteresowanie ze strony ośrodków szkolno-wychowawczych. Ale termin październikowy ma swoje plusy, zwłaszcza pod kątem organizacji gali w Hali Widowiskowo-Sportowej – podsumował Jerzy Turek.

Laureaci 14. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Kategoria Integracyjny duet muzyczny:
Grand Prix Dominik Strzelec (Brwinów) i Agata Frąckowiak (Wolsztyn)

2. miejsce Nikola Jodko (Wolsztyn) i Aurelia Radecka (Chorzów)
3. miejsce Łukasz Zyzak (Rychwałd) i Konrad Wrocławiak (Raba Wyżna)

Wyróżnienie:
Patryk Jaszcz (Mielec) i Krzysztof Bury (Mielec)
Anna Wereszczyńska (Brzeg) i Natalia Siekierka (Katowice)
Krzysztof Wysocki (Bydgoszcz) i Kamila Szeliga (Rzeszów)
Igor Popławski (Sadlno) i Wiktoria Kuczyńska (Żory) – nagroda ufundowana przez Marka Piekarczyka
Magdalena Marciniszyn (Bierkowice) i Krzysztof Omieczyński (Leszno) – nagroda ufundowana przez Alicję Węgorzewską

Osobowości:
Osobowość sceniczna

Karolina Chłosta (Bogusławice)  – nagroda ufundowana przez Alicję Węgorzewską

Szymon Prokop  (Kraków) – nagroda ufundowana przez Anię Rusowicz/
Osobowość Festiwalu

Szymon Prokop (Kraków) – puchar posła Stanisława Bukowca

Kategoria zespół:
1. miejsce Zespół niespokojnych nóg (SOSW Bochnia) – nagroda ufundowana przez Marka Piekarczyka

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Wojciech Salamon

Data publikacji: 09.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również