Tancerze z niepełnosprawoscią z Węgier zatańczą na scenie Teatru ROZBARK!

Tancerze z niepełnosprawoscią z Węgier zatańczą na scenie Teatru ROZBARK!

1 sierpnia (sobota) o godzinie 18.00 na deskach Teatru ROZBARK w Bytomiu zaprezentuje się „Grupa Taneczna na Kółkach", zarówno w formach współczesnych, jak i tradycyjnych tańcach węgierskich, w spektaklu pt.: „Show na kółkach". Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Na specjalne zaproszenie Teatru ROZBARK grupa Węgrów odwiedzi Bytom. Spotkanie jest początkiem polsko-węgierskiego projektu zakładającego wymianę doświadczeń oraz stworzenie wspólnego spektaklu. Z ramienia Teatru ROZBARK udział w projekcie biorą uczestnicy INTEGRY (Teatru Tańca Integracyjnego). Podczas pierwszego polsko-węgierskiego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa pokazy: „Sen” w wykonaniu INTEGRY oraz 30 minutowy pokaz tańca współczesnego i tradycyjnych tańców węgierskich w wykonaniu „Grupy Tanecznej na Kółkach”. Choreografem grupy jest Rita Sárai, jedna z założycielek. Repertuar grupy jest urozmaicony, eklektyczny, tańczą między innymi walce, kankana czy tradycyjne tańce węgierskie. Ponadto uczestnicy obu grup wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez tancerzy-pedagogów Teatru ROZBARK.

Prezentacja taneczno-ruchowa „Sen” to efekt ośmiomiesięcznej pracy warsztatowej uczestników INTEGRY. Grupa w trakcie warsztatów poznawała nawzajem swoje możliwości taneczno-ruchowe. Niejednokrotnie przekraczała swoje granice ruchowe w tańcu, tworząc specyficzną i własną choreografię. „Sen” to opowieść o wewnętrznych przeżyciach, smutkach, radościach, o tym co nosimy w sobie. Prezentacja jest dążeniem do przełamania barier i stereotypów dotyczących postrzegania osób z niepełnosprawnością oraz pokazania, że taniec daje możliwość samorealizacji i ekspresji.

„Grupa Taneczna na Kółkach”
W związku z ludzką niepełnosprawnością i rożnymi dysfunkcjami istnieje wiele błędnych przekonań. Aby to zmienić 16 lat temu została założona „Grupa Taneczna na Kółkach”, która ma na celu zmienić powszechnie znane stereotypy oraz wprowadzić na nowo do tętniącego radością życia załamanych i obarczonych niepełnosprawnością ludzi. Podczas naszych występów zauważyliśmy, że taniec jest doskonałą formą terapii, motywującej do tego, aby człowiek żyjący na wózku inwalidzkim też mógł żyć „pełnią życia”, przezwyciężając własne słabości oraz inne zewnętrzne bariery, staje się wtedy twórcą i reżyserem widowiska artystycznego na wysokim poziomie, zapewniającego miłe doznania i niezapomniane przeżycie sobie, grupie „tancerzy” oraz szerokiej publiczności. Właśnie ten rodzaj aktywności, taniec na kółkach u każdego z nas powodował pozytywną odmianę.

Zobacz galerię…

pr

fot. archiwum Teatru Rozbark

Data publikacji: 22.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również