Tarnowianie w spektrum autyzmu poprowadzą nowy program w TVN

fot. Fundacja REPI

Uczestnicy tarnowskiej Fundacji REPI 1 i 2 listopada poprowadzą nowy program w telewizji TVN – „Autentyczni”. Tarnowianie, po raz pierwszy w historii telewizji w Polsce, przeprowadzą w takiej formule wywiady z Robertem Makłowiczem i Natalią Kukulską.

Siedmioro uczestników Fundacji REPI, osoby w spektrum autyzmu, pytają gwiazdy świata telewizji, sportu, sztuki, polityki, celebrytów o to, o co chcą. Zadadzą oni po raz pierwszy w życiu gwiazd pytania o różne sfery ich życia. Są to pytania niełatwe, intymne, zaskakujące. Część pytań wywoła zaskoczenie, część zdziwienie, a część rozbawi gości. Rolę dziennikarza otrzymał Kamil Cedrowski, a do publiczności zostali zaproszeni Marlena Morys, Justyna Pałka, Dawid Nieć, Krzysztof Mitera, Sebastian Kołodziej, Edward Lusztyn. Moderatorem spotkania będzie aktor Maciej Stuhr.

O programie
W programie „Autentyczni” bierze udział blisko 50 osób w spektrum autyzmu. Będą to osoby, które chcą spróbować swoich sił jako dziennikarze. Każdy odcinek to spotkanie z inną znaną osobistością. Sam wywiad był poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zaczynając od pracy nad przekazaną im dokumentacją na temat gości i wyborem pytań, a następnie spotykając się z profesjonalistami, którzy odpowiednio przygotowali ich do tego zadania. W trakcie całego procesu uczestnicy od pracowników Fundacji REPI otrzymali wsparcie merytoryczne, warsztatowe i psychologiczne. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie oraz mogli jak najlepiej spełnić się w nowej dla nich roli.

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu, zarówno widzowie, jak i zaproszone gwiazdy, będą mogły bliżej poznać oraz lepiej zrozumieć zróżnicowany odbiór rzeczywistości przez osoby w spektrum. Podczas wywiadu pojawiają się tutaj zarówno tematy luźne i niezobowiązujące, jak i te trudne oraz wymagające dla gościa. Znane i popularne osoby, które w swoim życiu udzieliły setek wywiadów, doświadczą zupełnie innej relacji z rozmówcą niż kiedykolwiek wcześniej. To spotkanie będzie szczególnym i intymnym przeżyciem dla wszystkich – uczestników, gwiazd oraz widzów.

Program „Autentyczni” ma w nietuzinkowy sposób zwrócić uwagę na osoby w spektrum autyzmu i zachęcić do poznania tej grupy. Osoby w spektrum mają możliwość przeżycia niesamowitej przygody i nabyć nowe umiejętności. Programowi towarzyszy ogólnopolska medialna kampania edukacyjna na temat osób w spektrum autyzmu.

Jak tarnowianie dostali się do programu?
Casting do programu „Autentyczni” w Fundacji REPI odbył się w kwietniu, a poprowadziły go reżyser Karolina Węglorz-Zima i producent Magdalena Mieliwodzka. Na casting zgłosiło się 11 osób z Fundacji REPI. Spośród nich wybrano Kamila Cedrowskiego, któremu przydzielono rolę dziennikarza. Pozostałe osoby wezmą udział w programie jako publiczność, która też ma prawo zadawania pytań gwiazdom i z tego prawa korzysta.
Producentom programu „Autentyczni” Fundację REPI, w ramach znakomitej współpracy, zarekomendowała Maria Pietrusza-Budzyńska kierownik warsztatu terapii zajęciowej i prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska.

Zapowiedzi programu z tarnowianami
Telewizja TVN zapowiadając pierwszy odcinek programu do dwóch zwiastunów użyła fragmentów programu, w których tarnowianie, Kamil Cedrowski i Edward Lusztyn, rozmawiają z Robertem Makłowiczem.
Tarnowianie w niezwykły sposób pytają o kwestie prywatne i intymne:
Kamil Cedrowski: https://youtu.be/aHQ0-cgr8dI?si=aKxG9vREUC64vRfu
Edward Lusztyn: https://www.youtube.com/watch?v=M83dxJDc3G8

Zapraszamy do TVN 1 i 2 listopada o 20:05.

Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji www.repi.pl
Fundacja REPI zajmuje się budzeniem aktywności i wspieraniem rozwoju osób, organizacji i społeczności lokalnych. Zależy nam na tym, aby każda osoba czy organizacja mogła w pełni wykorzystywać swój potencjał osiągając pełnię rozwoju. 
Naszą misję realizujemy poprzez trzy rodzaje działań. Pracujemy w społeczności lokalnej na rzecz zwiększenia świadomości wartości osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy konferencje, kampanie informacyjne, wydarzenia integracyjne. W trakcie działań ciągłych i projektowych przygotowujemy osoby niepełnosprawne do poszukiwania i podejmowania pracy. Organizujemy wydarzenia sportowe i integracyjne na skalę lokalną i ogólnopolską. 
Działamy od 2009 r. Naszym wsparciem obejmujemy rocznie około 300 osób z Tarnowa, powiatu i Polski.
Posiadamy status organizacji pożytku publicznego – można przekazać nam 1,5 procent podatku. Z dotychczas otrzymanych w ten sposób pieniędzy zakupiliśmy samochód do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II www.SzkolimyMistrzow.pl www.wtzjp2.pl
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne łatwiej znajdowały pracę, która będzie dawała im możliwości godnego życia.
Naszą misję realizujemy poprzez przygotowywanie osób niepełnosprawnych do roli pracownika. Zdobywają oni wiedzę i umiejętności, nabywają kompetencje oraz kształtują swoją postawę do pracy. Aby osiągnąć nasz cel prowadzimy różnorodne działania dostosowane do potrzeb uczestników; od nauki prostych czynności do skomplikowanych procesów. Nasi uczestnicy biorą udział w kursach zawodowych, zdobywają ustawowe uprawnienia do wykonywania niektórych zawodów. W procesie osiągania celu istotna jest dla nas współpraca z rodzicami uczestników.
Działamy od 2006 r. Naszym wsparciem obejmujemy 45 osób rocznie oraz prowadzimy zajęcia klubowe dla siedmiu kandydatów do warsztatu. Spośród naszych podopiecznych nie mniej niż dwie osoby w roku podejmują i utrzymują zatrudnienie.

Zobacz galerię…

Info: Fundacja REPI, fot. Piotr Mizerski / TVN, Fundacja REPI

Data publikacji: 30.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również