Udostępnianie dzieł sztuki plastycznej

Udostępnianie dzieł sztuki plastycznej

Portal czytanieobrazów.pl to odpowiedź Fundacji Kultury bez Barier na marzenia o udostępnieniu, przynajmniej w wersji cyfrowej, dzieł sztuki plastycznej każdemu, kto choć raz tego zapragnie; każdemu, a więc także osobom z niepełnosprawnością – wciąż jeszcze zbyt często wykluczanym z naturalności życia społeczno-kulturalnego.

Składające się na czytanieobrazów.pl portal i aplikacja to zaproszenie do odwiedzenia w jednym miejscu wielu polskich muzeów i galerii, do poznania ich różnorodności, do poczucia i zrozumienia zebranych przez nie dzieł, do zachwycenia się i zatęsknienia za częstszymi odwiedzinami w tych placówkach. Dzieła prezentowane na fundacyjnych stronie www i w aplikacji można często spotkać na wystawach stałych eksponowanych w poszczególnych muzeach. Wirtualny świat jest jednak odrobinę bogatszy od codzienności. Czytanieobrazów.pl daje szansę oglądania także tych eksponatów, które spoczywają akurat w magazynach lub, wypożyczone, wędrują gdzieś po świecie.

Ten portal to kolejny pomysł na likwidowanie barier w dostępie do kultury. Znajdują się tam eksponaty zdigitalizowane w ten sposób, by każdy znalazł coś dla siebie. Są audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy, teksty uproszczone, zdjęcia, karty obiektów, są opisy dzieł – słowem wszystko, co udało się wymyślić inicjatorom tego przedsięwzięcia, by oddać kulturę i sztukę każdemu.

Niektóre z tych eksponatów, w takiej właśnie, dostępnej formie, można znaleźć na stronach www muzeów i galerii. Czytanieobrazów.pl nie zastępuje tych stron, ale ułatwia osobom, którym trudniej jest wędrować po wirtualnych przestrzeniach kultury, odnalezienie i poznanie interesujących ich dzieł.

Czytanieobrazów.pl jest tworzone we współpracy z wieloma muzeami i galeriami z całej Polski, jest tworzone przy niezwykle aktywnym udziale pracujących tam osób, których nie trzeba przekonywać, jak ważne jest likwidowanie barier w dostępie do sztuki. Wszystkim bardzo, bardzo dziękujemy!!!

Projekt „Czytanie obrazów” jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
pr

Data publikacji: 04.02.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również