VII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

 

Od 2 do 5 czerwca w Tczewie gościły zespoły sceniczne osób niepełnosprawnych z Białorusi, Hiszpanii, Litwy, Macedonii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Ukrainy i oczywiście Polski, które brały udział w VII edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych.

Impreza powstała z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka. Dlatego stwarzamy okazję, by wejść do świata, by przemówić własnym głosem – cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście. Łączymy wysiłek setek, tysięcy ludzi w Europie, by na płaszczyźnie sztuki łamać bariery.
Niepełnosprawni uczestnicy Przeglądu nie tylko zaprezentowali swoje talenty sceniczne, ale uczestniczyli też w wielu wydarzeniach: Biesiadzie Kaszubskiej, warsztatach, programie edukacyjno-kulturalnym, spotkaniach integracyjnych i turystycznych związanych z Trójmiastem, Tczewem, Pelplinem, Gniewem i Malborkiem. To, że mimo kapryśnej aury wszystko się udało, zawdzięczać należy przede wszystkim Beacie i Leszkowi Szejerkom z Hotelu Gołuń oraz Lidii Korobowicz z Biura Turystycznego „Lidia”.
Po raz kolejny zaprezentowali się przed widownią Centrum Kultury i Sztuki cudowni artyści, zawiązały się nowe znajomości i rozkwitły stare przyjaźnie.
Tegorocznym prezentacjom bacznie przyglądało się jury w składzie: Aleksandra Meller – aktorka Teatru Muzycznego w Gdyni, Maciej Kozłowski – aktor, telewizyjny i filmowy (przewodniczący), Rafał Ostrowski – solista Teatru Muzycznego w Gdyni, Dariusz Siastacz – aktor teatralny, Adam Żuchowski – muzyk Teatru Atelier w Sopocie, kapelmistrz grupy Andre Ochodlo.
Po wielogodzinnych obradach jury postanowiło przyznać 29 wyróżnień i nagród zespołowych. Najważniejsze to: Wielka Nagroda dla Teatru Tańca z Mikoszowi – czek na 8 000 zł, przy ogromnym aplauzie publiczności, wręczył Maciej Kozłowski, Little Theatre Kedaniu z Litwy otrzymał telewizor jako nagrodę prezesa Zarządu PFRON, wręczony osobiście przez Wojciecha Skibę. Uhonorowano także: Rag Baby Ann z Taurogów na Litwie – nagroda konsula honorowego Republiki Litewskiej w Gdańsku, czek na 1 500 zł, Krasnoludki z Tczewa – nagroda marszałka województwa pomorskiego, laptop dla zespołu, La Encina z Madrytu – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czek na 2 500 zł, Tacy Sami z Tczewa – Nagroda Specjalna, czek na 3000 zł, Teatr bez kurtyny z Łodzi – Nagroda Jury, czek na 2 500 zł, Teatr Nie Wielkiego Ruchu z Poznania – II Nagroda Jury, czek na 1 500 zł.
Z przyczyn proceduralnych Jury nie przyznało Nagrody Publiczności. Stało się tak wskutek ingerencji pełnosprawnych (?) widzów, którzy próbowali wpłynąć na wyniki głosowania publiczności. Zapytajcie siebie czy warto niepełnosprawnym udowadniać, że świat nas, pełnosprawnych, jest tak zakłamany i fałszywy.
Jury, pod wrażeniem oglądanych spektakli, po raz pierwszy w historii przeglądu postanowiło przyznać własne nagrody aktorskie. Przewodniczący jury, Maciej Kozłowski wręczył 7 nagród indywidualnych za osobowość sceniczną dla: Barbary Kutteli – z zespołu Terapia z Tczewa za rolę Biedronki, Ludmiły Puczkowej z zespołu Danko z Kaliningradu za rolę Cyganki, Julii Szajn z zespołu Wesoła Gromada z Bartoszyc za rolę Królowej, Kamili Markowskiej z Teatru Tańca z Mikoszowa za rolę kochającej Japonki, Lwazi Zulu i Mhelengi Cele z Saint Martin Group z RPA za role zuluskich wojowniów, Marty Navarrete z zespołu La Encina z Madrytu za rolę Tancerki.
Gośćmi specjalnymi VII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych była Kayah oraz zespół Pectus. To nie były tylko koncerty, także wspólne zdjęcia, rozmowy, sugestie, rady i wskazówki. Za tą postawę należą się zaproszonym artystom słowa wdzięczności i wyrazy szacunku. Wielką osobowością okazał się też przewodniczący jury, Maciej Kozłowski.
Przegląd miał również własne gwiazdy. Niekwestionowanymi liderami byli tu członkowie Saint Martin Group z RPA. Tyle energii, profesjonalizmu ile wykazały te dzieci wystarczyłoby dla wielu zawodowców. A do tego ten klimat autentycznej Afryki!
W Przeglądzie uczestniczyło blisko 400 osób niepełnosprawnych wspomaganych przez ponad 100 terapeutów oraz 23 wolontariuszy i harcerzy. Trudno uwierzyć, ale logistycznie tę wielką imprezę obsługiwało zaledwie kilkanaście osób – członków Stowarzyszenia na rzecz Szkolnictwa Specjalnego i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie. Z wielkim oddaniem i zaangażowaniem kolejny raz służyli Przeglądowi: Magdalena Rataj, Leszek Sykut, Natalia Wyczyńska, Aurelia Kępka, Piotr Negowski, Mariusz Portjanko, Andżelika Skoczylas, Marcin Sobkiewicz, Marlena Modrzejewska-Trocha, Marek Czaja, Magdalena Okapiec-Kortas, Ewa Petka. Także Dagmara Grzeszkiewicz, Aleksandra Beśka, Justynę Jachimowska i Leszek Barwik – po raz pierwszy.
Nie byłoby „festiwalu, który każde miasto chciałoby mieć u siebie”, gdyby nie wsparcie finansowe PFRON, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, władz lokalnych z prezydentem Tczewa i starostą tczewskim.
Kolejny raz wygrała sztuka wspaniałych interpretacji, chwile nieopisanych emocji, siła człowieczeństwa. Wygraliśmy wszyscy – aktorzy i ich terapeuci, organizatorzy, znamienici patroni przeglądu oraz jego dobroczyńcy. Gratulujemy i dziękujemy. To naprawdę radość i szczęście pracować dla osób niepełnosprawnych z takim gronem oddanych przyjaciół.

Wojtek Rinc

fot. Marek Ciszak
W czerwcowym numerze „Naszych Spraw” ukaże się obszerna relacja z tczewskiego przeglądu.

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również