Warsztaty, film i spektakl

Warsztaty, film i spektakl

Jeśli pomagać, to wspólnie – pod takim hasłem 28 listopada w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyły się po raz czwarty obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w województwie śląskim.

Spotkanie uroczyście rozpoczął dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki. Następnie głos zabrała Barbra Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, która stwierdziła, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia w zakresie usuwania barier i innych rozwiązań ułatwiających życie niepełnosprawnym, natomiast ich twórczość jest dostrzegana i doceniania. Podejmowane są także różne inicjatywy na rzecz tej grupy osób, jak na przykład piknik integracyjny, które pomagają ukazać i uzmysłowić społeczeństwu potrzeby i możliwości osób z różnymi dysfunkcjami.

Dagmara Bałycz, kierownik omówiła realizację projektu „Z innej bajki”, który stanowił połączenie cyklu warsztatów dramatoterapii z wykorzystaniem nagrań materiału filmowego. W tym przedsięwzięciu, zainicjowanym przez Bibliotekę Śląską, udział wzięli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyk” oraz podopieczni Śląskiego Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria” i Środowiskowego Domu Samopomocy św. Brata Alberta. Specjalnie dla nich stworzono scenariusz bajki na motywach baśni H. Ch. Andersena „Z innej bajki”. Premiera filmu została bardzo gorąco przyjęta przez zebranych, a aktorów nagrodzono gromkimi oklaskami.

– Przez dłuższy czas przygotowywaliśmy się do realizacji tego pomysłu – mówi Paulina Falkiewicz z Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. – Prowadziliśmy warsztaty ruchu scenicznego, emisji głosu i po kilku przesłuchaniach wybraliśmy aktorów do naszego przedstawienia. Dziewczyny z aresztu śledczego uszyły nam fantastyczne stroje. Całości dopilnował Zbyszek Wróbel, aktor Teatru Śląskiego. Kiedy już wszystko było gotowe, nagraliśmy film. Aktorzy dzisiaj elegancko się ubrali, były gratulacje, kwiaty i poczęstunek jak powinno być na premierze. To było wielkie przeżycie dla uczestników projektu. Fundusze na realizację tego projektu pozyskaliśmy z Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Zebrani w Bibliotece Śląskiej zobaczyli także spektakl „O rybaku i złotej rybce” Fundacji „Dobry Dom” z Bielska-Białej oraz Spółdzielni Socjalnej „Kino Marzenie” w Kozach. Przedstawienie było wykonane przez czterech aktorów w konwencji „czarnego teatru”, która jest rzadko wykorzystywana w Polsce. Oświetlenie ultrafioletowe i lalki barwione farbami fluorescencyjnymi stworzyły tajemniczy nastrój i wprowadziły widzów w niezwykle barwny, zaczarowany naziemny i podwodny świat baśni.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony został w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego obchody mają służyć integracji osób niepełnosprawnych i zwróceniu uwagi na ich zdolności, twórczość i możliwości realizacji w różnych obszarach życia.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. em
Data publikacji: 01.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również