Wręczono statuetki „Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka”

Wręczono statuetki „Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka"

Artyści, organizacje i osoby prywatne, które podczas 9. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty wspierały utalentowanych wokalnie niepełnosprawnych otrzymały14 listopada br. w Warszawie statuetki "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka". Nagrody wręczała Anna Dymna.

„Mamy już za sobą dziewięć edycji festiwalu, przez który przewinęło się ponad 2500 uczestników, utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych, śpiewało z nami ponad 50 gwiazd polskiej muzyki, 54 laureatów otrzymało nagrody o łącznej wartości ponad 700 tysięcy złotych a podczas koncertów w Warszawie i Krakowie bawiło się z nami około 100 tysięcy ludzi” – powiedziała podczasj uroczystości prezes Fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna.

„To pokazuje nam, że warto robić ten festiwal. Jest on ważny, ponieważ wciąż są pewne bariery między ludźmi niepełnosprawnymi i – tak zwanymi – pełnosprawnymi. Taka impreza jest formą przełamywania tych barier” – dodała.

Podczas spotkania Anna Dymna, Juliusz Braun – prezes Telewizji Polskiej SA oraz Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, podpisali porozumienie o kontynuacji współpracy przy kolejnych edycjach imprezy. Umowa obowiązywać będzie jeszcze na trzy lata.

„Bardzo cieszę się, że mamy okazję współpracować z osobą tak zaangażowaną w działania publiczne. Festiwal, o którym pani Dymna powiedziała, to ważna forma pracy związanej z przełamywaniem barier ale także budowaniem wspólnej wartości. Praca na rzecz budowania poczucia wspólnoty jest jednym z naszych zadań” – powiedział Braun.

Zgłoszenia do udziału w tegorocznym festiwalu nadesłało blisko 250 osób niepełnosprawnych z całej Polski. Po dwustopniowych eliminacjach i półfinale odbywającym się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, pozostało sześciu finalistów w kategorii dziecięcej (poniżej 16 roku życia) i sześciu w kategorii młodzieży oraz dorosłych. 8 czerwca 2013 r. na krakowskim Rynku uczestnicy zaśpiewali w towarzystwie takich polskich muzyków jak Katarzyna Groniec, Kayah, Ryszard Rynkowski i Grzegorz Turnau.

Opiekę artystyczną nad Festiwalem Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty sprawuje Irena Santor. Organizatorami imprezy są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” i TVP SA. Patronat nad Festiwalem objęli małżonka prezydenta Anna Komorowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Jarosław Duda, pełnomocnik rządu d.s. osób niepełnosprawnych. (PAP)

pj/ ls/

Data publikacji: 19.11.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również