Wystawa jednego artysty

W Małej Galerii Biblioteki Śląskiej, w jej Dzial Biblioterapeutycznym w Katowicach, 9 marca odbył się finisaż wystawy prac plastycznych ucznia Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach, Aleksandra Jureczko.

– Ze szkołą nr 55 z Katowic współpracujemy już od dosyć dawna i mieliśmy w naszej galerii wiele wystaw uczniów z tej placówki, ale były to wystawy zbiorowe. Dzisiaj jest finisaż wystawy indywidualnej, którą można było oglądać przez trzy miesiące, niezwykle utalentowanego młodego artysty z niepełnosprawnością. Cieszymy się, że mogliśmy jego prace pokazać szerszemu społeczeństwu.- powiedziała „NS” Aneta Satława z Instytutu Kultury Intermedialnej Biblioteki Śląskiej,.

– Jednym z ważnych elementów pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną jest rozwijanie ich kreatywności. Wspaniale, kiedy jej efekty można pokazać szerokiemu gronu odbiorców – dodała.

Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną często jest niezmiernie utalentowana w kierunku malarstwa, rzeźby czy rękodzieła i nie potrzebuje specjalnej zachęty do tworzenia dzieł sztuki – potrzebuje umożliwienia im tego.

Aleksander Jureczko, autor prac i bohater wystawy, powiedział: – Prac jest bardzo dużo, są z różnych lat mojej twórczości. Maluję kredkami i takimi specjalnymi kredkami, którymi cieniuję. Bardzo lubię malować, najbardziej lubię malować sceny z gry komputerowej Minecraft, różnymi kolorami. Mam teczkę w domu, w której przechowuję swoje prace, a najbardziej mi się podoba obraz Boga, bo on jest potężny. Ta wystawa była spełnieniem moich marzeń.

Barbara Studziżba, nauczycielka w Szkole nr 55 wyjaśnia: – Ta wystawa to plon czterech lat pracy Olka. Jego prace wyróżniają się ogromną oryginalnością, każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jest inny w każdej pracy. Jestem bardzo dumna z Olka i podziwiam jego talent.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 08.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również