Wystawa obrazów z zabytkami UNESCO w kopalni soli

Wystawa obrazów z zabytkami UNESCO w kopalni soli

Blisko 130 obrazów przedstawiających zabytki wpisane w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, namalowane przez artystów z niepełnosprawnością, można do marca oglądać w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce.

Obrazy namalowali uczestnicy tegorocznego 16. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka, Powroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń – zabytki na Liście UNESCO”, zorganizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Wzięło w nim udział blisko czterdziestu artystów z całego kraju, m.in. z Katowic, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Słupska, Sosnowca, Starachowic i Wałbrzycha.

W Wieliczce inspiracją dla artystów była dawna siedziba administracji kopalni soli – Zamek Żupny – oraz podziemna ekspozycja muzeum na III poziomie kopalni soli. W Powroźniku (k. Krynicy Zdroju) uczestnicy pleneru malowali cerkiew łemkowską z XVI w. pw. św. Jakuba Młodszego – najstarszą cerkiew w polskich Karpatach z wpisanych na Listę UNESCO.
Kolejne miejsca to Brunary Wyżne i cerkiew pw. Św. Michała Archanioła z 1779 r., najmłodsza wśród wpisanych na listę UNESCO; oraz cerkiew pw. św. Paraskiewy z XVII w. w Kwiatoniu. Cerkiew ta, z bogato wyposażonym wnętrzem pochodzącym z XVII-XIX w., jest obecnie świątynią ekumeniczną.

Zdaniem organizatorów, prace niepełnosprawnych artystów pozwalają w nowym – bardziej emocjonalnym i kolorowym świetle – spojrzeć na zabytki.
– Pierwszy plener odbył się w roku 1999 r., kiedy zaprosiliśmy niepełnosprawnych artystów do naszej podziemnej ekspozycji w kopalni soli. Obawialiśmy się, czy to miejsce, z natury ciemne, będzie dla nich inspiracją, ale okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Oni zobaczyli tę kopalnię zupełnie inaczej, i co ciekawe, tak bardzo kolorowo i radośnie. To zainspirowało nas do tego, by organizować kolejne plenery – powiedziała PAP Life Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich.
Jak podkreśliła, uczestnicy plenerów tworzą bardzo ciekawą, subiektywną i pełną ciepła dokumentację zwiedzanych miejsc. – Dzięki tym pracom nauczyliśmy się zupełnie inaczej patrzeć na nasze zbiory, zobaczyliśmy je zupełnie inaczej. Zawsze po każdym plenerze dostajemy kilka obrazów do naszej kolekcji – powiedziała Małgorzata Bogucka.
Jak dodała, plenery są też formą terapii i wymiany doświadczeń dla samych artystów.

Organizatorem pleneru jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współpracy Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Plenery zostały wyróżnione w konkursie „Najciekawsze Wydarzenie Kulturalne 1999 r.” organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czerwcu br. Zamek Żupny w Wieliczce razem z kopalnią soli w Bochni został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób razem z kopalnią soli w Wieliczce – która jest od 1978 r. na liście UNESCO, jako „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni” – znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce. W tym samym czasie na listę trafiły też cerkwie drewniane w polskim i ukraińskim regionie Karpat. (PAP Life)

hp/ dki/

Data publikacji: 15.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również