Wystawa w rocznicę kanonizacji

Wystawa w rocznicę kanonizacji

22 kwietnia w Sali Kryształowej KOMODA CLUB w Kaliszu, nastąpiło uroczyste otwarcie Wystawy Prac Plastycznych dla Osób Niepełnosprawnych, poświęconej pierwszej rocznicy kanonizacji Ojca Świętego Jan Pawła II, wielkiego Polaka, który swój pontyfikat poświęcił w dużej części ludziom niepełnosprawnym, chorym i ubogim.

To właśnie Jan Paweł II w 1992 roku ustanowił Światowy Dzień Chorego, w którym to dniu odbywają się modlitwy za wszystkich chorych i potrzebujących pomocy. Był On również poetą, a zatem artystą, właściwym więc wydaje się uczczenie Jego pamięci w takiej właśnie formie.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu oraz Fundacja „Aktywni zawodowo” a honorowy patronat objął Grzegorz Sapiński – prezydent Kalisza. Prezes Zarządu Fundacji Stanisław Bronz, witając gości i artystów powiedział m. in. – Jak wszyscy wiemy, niepełnosprawni twórcy obdarzeni są wrażliwością znacznie większą niż zwykli ludzie, tym bardziej, że na ogół nie potrafią wyrazić swoich uczuć i emocji w sposób werbalny, co pogłębia zjawisko ich izolacji społecznej. Dla wielu z nich sztuka jest jedynym dostępnym środkiem wyrazu. Dzięki niej starają się przekazać nam swoje myśli, uczucia i emocje. Dzisiejsza wystawa jest hołdem, jaki osoby niepełnosprawne oddają pamięci wielkiego Polaka – Jana Pawła II, uznajmy to wydarzenie za aktywny wkład środowiska osób niepełnosprawnych w życie społeczne.

Wśród gości obecnych na otwarciu ekspozycji znaleźli się m.in. wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak, radny Rady Miejskiej Grzegorz Chwiałkowski, dyrektor kaliskiego MOPS Eugenia Jahura, członkowie władz fundacji, rodzice, kierownicy i pracownicy placówek rehabilitacyjnych z południowej Wielkopolski, oraz najważniejsi goście – autorzy wielu pięknych prac.

Tekst i fot. Mariusz Patysiak

Data publikacji: 29.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również