Wytwórnia Paramount otwiera się na aktorów z niepełnosprawnościami

Legendarne studio filmowe Paramount Pictures chce być jeszcze bardziej przyjazne aktorom z niepełnosprawnościami. Jak informuje portal „Variety”, wytwórnia ta zamierza wprowadzić w życie wytyczne Fundacji Rodziny Rudermanów, które odnoszą się właśnie do castingów dla niepełnosprawnych aktorów.

– Włączenie osób z niepełnosprawnościami ma kluczowe znaczenie dla autentycznego zaangażowania się na rzecz różnorodności w naszej branży i w naszej społeczności. Z dumą wdrażamy te wytyczne jako ważny krok w stronę dalszej pracy nad ustalaniem priorytetów i dalszej integracji zarówno w tworzeniu, jak i opowiadaniu historii dla widzów na całym świecie – powiedział Jim Gianopulos z Paramount Pictures.

Opracowane przez Fundację Rodziny Rudermanów wytyczne dotyczą obsadzania aktorów z niepełnosprawnościami w rolach niepełnosprawnych postaci. Podpisujące się pod nimi studia filmowe zgadzają się na zwrócenie szczególnej uwagi na proces castingowy. Na stronie fundacji znajduje się specjalne oświadczenie, w którym czytamy, że 20 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami. Mimo to osoby te stanowią mniej niż 5 proc. aktorów obsadzanych w produkcjach filmowych. „Podpisując się pod tym dokumentem, obiecujesz dołączyć do nas w zachęcaniu dużych studiów filmowych do przesłuchań niepełnosprawnych aktorów do ról w filmach i telewizji”.

W trwających obecnie rozmowach na temat wykluczenia w branży filmowej często pomijane są osoby z niepełnosprawnościami, a główny nacisk stawiany jest na wykluczenie ze względu na rasę, płeć czy orientację seksualną. Studia wciąż zatrudniają pełnosprawnych aktorów do ról niepełnosprawnych postaci, co tylko wzmaga frustrację tych drugich. „Nic o nas bez nas” – domagają się.

– Formalnie zobowiązując się do prowadzenia przesłuchań dla niepełnosprawnych aktorów do produkcji studyjnych, studio Paramount Pictures poczyniło milowy krok w kierunku integracji, którą studio to wdrażało już od lat poprzez pracę z niepełnosprawnymi aktorami i podejmowanie decyzji obsadowych odzwierciedlających autentyczną reprezentację osób z niepełnosprawnościami w ważnych rolach – stwierdził prezydent fundacji, Jay Ruderman.

Wytyczne Fundacji Rodziny Rudermanów zostały sformułowane jeszcze w 2019 roku. Pierwszym dużym studiem, jakie podpisało się pod nimi, było CBS Entertainment. (PAP Life)

kal/ gra/, fot. freepik.com

Data publikacji: 05.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również