X Ogólnopolski Integracyjny Plener Artystyczny Osieki 2012

,,Czas przemija- stworzone dzieło pozostaje...".

W dniach 19-21 września 2012 roku w nadmorskiej miejscowości Osieki odbędzie się jubileuszowy X Ogólnopolski Integracyjny Plener Artystyczny. Plener malarski organizowany cyklicznie przez koszalińskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, stanowi niezwykłe wydarzenie artystyczne, na stałe osadzone w krajobrazie kulturalnym Koszalina, obfituje w różnorodne zdarzenia integrujące w twórczym dziele profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów. Jest jednocześnie okazją do prezentacji osiągnięć i dokonań artystycznych oraz do wspólnej pracy warsztatowej, której pokaz efektów stanowi kulminację pleneru.

Ponadlokalny zasięg imprezy sprawia, że do Osiek przybywają chętni z całej Polski. W tegorocznej imprezie weźmie udział około 400 uczestników z warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych.

Tym, co można było by nazwać solą pleneru integracyjnego są warsztaty artystyczne – dwa dni wytężonej pracy, w której profesjonaliści różnych dziedzin sztuki wspierają twórców z niepełnosprawnością intelektualną w ich indywidualnej, jak i zbiorowej pracy nad dziełem artystycznym, które następnie zostaje zaprezentowane szerokiej publiczności.

Uczestnicy pleneru w tym roku będą mięli wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości wyrażania swych emocji przez sztukę. Dla przybyłych do Osiek zorganizowany zostanie plener malarski, fotograficzny, warsztaty teatralne, taneczne, muzyczne a także zostanie przygotowane 5 namiotów tematycznych, w których uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość zaprezentowania swoich szczególnych osiągnięć, sukcesów. Podczas spotkania nie zabraknie także warsztatów edukacyjnych ,,z chemią w kuchni”, których celem jest pokazanie zjawisk chemicznych, fizycznych i meteorologicznych na podstawie efektownych doświadczeń. Oprócz wyżej wymienionych zajęć odbędą się również warsztaty papieru czerpanego a także warsztaty pt. ,,Recykling w sztuce”, gdzie uczestnicy wykorzystają swoją kreatywność do wykonania kreacji, które zaprezentują na dyskotece. W tym roku zostanie również zorganizowana wystawa fotograficzna, mająca na celu uczczenie 10. jubileuszowego spotkania w Osiekach. Dla przybyłych także warsztaty ,,nowy design” oraz wiele innych atrakcji, które sprawiają, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nabierają wiary w siebie i swoje umiejętności, a także otwierają się na otaczający ich świat.
Głównym przesłaniem, jakie przyświeca corocznym plenerom, jest komunikacja współistnienia osób sprawnych i niepełnosprawnych, których łączy jednakowa wrażliwość na piękno i postrzeganie rzeczywistości poprzez sztukę.

Mottem tegorocznego, jubileuszowego Pleneru jest myśl: „…Czas przemija – stworzone dzieło pozostaje…”.
Honorowy patronat nad plenerem objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, starosta koszaliński Roman Szewczyk, burmistrz Sianowa Marek Berlicki. Patronat medialny przyjęli: TVP Szczecin, TKK MAX, Radio Koszalin, Kwartalnik ,,Społeczeństwo dla wszystkich”, Tygodnik Miasto Koszalin, zaś finansowo imprezę wsparli: PFRON, PSOUU Koło w Koszalinie, Fundacja BRE BANK SA.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również