OPTAN – kuźnia talentów

Analiza prac plastycznych zgłoszonych do konkursu

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych OPTAN 2016, który odbył się w dniach 1-4 września br. w Grudziądzu, to w pełni dojrzała impreza o trudnym do przecenienia wymiarze artystycznym, kulturalnym i integracyjnym.

Jej dziewiętnasta edycja pokazała, że na trwale wpisała się w kalendarz przedsięwzięć artystycznych naszego kraju. To nie tylko bowiem możliwość publicznej prezentacji uzdolnień i talentów przez artystów z niepełnosprawnościami, to także „wyzwolenie satysfakcji i radości płynącej z procesu tworzenia i rozbudzenie aktywności twórczej i społecznej ludzi niepełnosprawnych”. Cytowany tekst regulaminu tego przedsięwzięcia zwraca również uwagę na rolę Przeglądu w „eliminacji barier psychologicznych przez integrację twórców z niepełnosprawnościami i kształtowanie postaw otwartych na wielość i różnorodność kultury i sztuki”.

Warto zwrócić uwagę na cytowane fragmenty, bo te słowa w pełni odzwierciedlają misję OPTAN – imprezy, której przez dziewiętnaście lat głównym organizatorem jest Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu z prezes Krystyną Grabowską na czele. To dzięki jej ogromnej pracy i osobistemu zaangażowaniu odbyło się już dziewiętnaście edycji Przeglądu.

W tegorocznym OPTAN-ie wzięło udział 60 artystów – uczestników konkursów.
Prezentowali swoje osiągnięcia w trzech kategoriach:
1. Konkurs plastyczny pt.: Radość tworzenia radością życia,
2. Konkurs piosenki pt.: „Latarnia”,
3. Konkurs recytatorski pt.: „Widzimy ten sam świat”.
Jury konkursu piosenkarsko-recytatorskiego w składzie:
1. Krzysztof Cwynar (wokalista, poeta, kompozytor) – przewodniczący jury,
2. Beniamin Koralewski (wokalista),
3. Wanda Kwietniewska (wokalistka, kompozytorka, aranżerka),
4. Sławomir Wierzcholski (muzyk, wokalista, autor tekstów),
przyznało nagrody:
w Konkursie recytatorskim: I miejsce – Alicja Czarnuszka, Szczecin; II miejsce – Andrzej Chutkowski, Warszawa; III miejsce – Danuta Łuszczek, Szczecin.

W Konkursie piosenkarskim:
I miejsce – Joanna Przyborowska – Lidzbark,
II miejsce – Przemysław Cackowski – Grudziądz,
III miejsce – Krzysztof Sałapa – Granica.

Wyróżnienia: Milena Wiśniewska – Malbork, Wojciech Ławnikowicz – Wrocław.

Nagroda Grand Prix – Kamil Czeszel, Toruń.
W imieniu Fundatora, tj. Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych wręczył ją podczas koncertu galowego Sławomir Wierzcholski.

Jury Konkursu plastycznego „Radość tworzenia radością życia” w składzie”:
1. Marek Model (malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych) – przewodniczący jury,
2. Marianna Gitner-Sawistowska (artysta plastyk, magister wychowania plastycznego),
3. Grzegorz Sprusik (historyk sztuki),
przyznało następujące nagrody:
I miejsce – Piotr Dudek – Katowice,
II miejsce – Elżbieta Pyra – Włocławek,
III miejsce – Anna Lubomska – Grudziądz.

Jak co roku zwieńczeniem Przeglądu był koncert laureatów na scenie grudziądzkiego teatru. Poprzedzony był recitalem Tadeusza Woźniaka – artysty związanego z OPTAN od samego początku, pt. „Tadeusz Woźniak – z dobrych przeczuć”. Recital był zajawką większego koncertu, na premierę którego Tadeusz Woźniak zaprosił obecnych do grudziądzkiego teatru 19 września br., z okazji swojego 50-lecia pracy twórczej. W pierwszej części koncertu występował z artystami – uczestnikami OPTAN, w drugiej ze swoim zespołem.

Wiele lat wcześniej to właśnie w Grudziądzu na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystów Niepełnosprawnych mieliśmy okazję podziwiać niezwykle uzdolnionych wokalistów, recytatorów i plastyków z różnymi dysfunkcjami. To tutaj zdobyli znaczące wyróżnienia i uczestniczyli w świetnych warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów, plastyków, znanych kompozytorów, wokalistów, artystów estrady, muzyków…

Potem bywali już coraz częściej na znaczących imprezach o podobnym charakterze w całym niemal kraju, zdobywając wyróżnienia – coraz lepsi, bardziej zauważalni. Wracają często do Grudziądza, by ponownie się sprawdzić, rywalizując o laury. Pewniejsi, bardziej znani, obyci ze sceną – amatorzy-profesjonaliści chciałoby się powiedzieć. Warto pamiętać, że kilkanaście lat wcześniej zdobywali szlify właśnie w Grudziądzu, na OPTAN-ie, który stał się właściwie kuźnią talentów.

Warto również podkreślić, że Przeglądu nie organizuje olbrzymi zespół ludzi a jedynie niezbyt licznii zapaleńcy i nieduży sztab wolontariuszy. Niezmiennie mózgiem przedsięwzięcia jest prezes Centrum Rehabilitacji Krystyna Grabowska, sercem podzieliła się z Ernestem Bryllem, opiekunem OPTAN a duszą i wrażliwością ze wszystkimi artystami wspomagającymi tę imprezę.

– 19. edycję OPTAN oceniam wysoko – podkreśliła. – Podsumowując trzeba powiedzieć, że zawsze będzie się powtarzało pewne grono osób, ale zawsze też będzie jakaś liczba zupełnie nowych uczestników. Formuła Przeglądu nie zakłada jednak odrębnej kategorii dla początkujących. W konkursie – co wynika z samej jego istoty – biorą udział wykonawcy i uczestnicy posiadający już określone umiejętności.

U progu swojego 20-lecia idea OPTAN wciąż jest atrakcyjna i nośna i jest to bez wątpienia atrybut tego wydarzenia i dobra wróżba na przyszłość.
Chciałoby się, aby 20-lecie OPTAN odbyło się z jeszcze większym rozmachem, bo zasługuje na to w pełni. – 20 lat to naprawdę szmat czasu. Marzeniem prezes Grabowskiej jest międzynarodowy zasięg Przeglądu. Może jego przyszłej, jubileuszowej edycji uda się je zrealizować. Zapytałam ją o plany i zamierzenia, związane z przyszłorocznymi 20. urodzinami OPTAN.

– Co dalej? Trudno to dzisiaj powiedzieć, pomyślimy o większym widowisku, może rozszerzeniu formuły – odpowiedziała – ale dzisiaj nie wiem na co i na ile wystarczy uzyskanych na ten cel funduszy. Trzeba się dostosować do możliwości, ale mimo wszystko jestem optymistką. Zawsze istnieje możliwość spotkania kogoś istotnego na drodze, kogoś kto wesprze nasze działania, co pozwoli na ich kontynuację.

I tego życzymy uczestnikom OPTAN i jego organizatorom, szczególnie na progu tak znaczącego jubileuszu.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych OPTAN 2016 w Grudziądzu odbył się pod honorowym patronatem prezesa Zarządu PFRON Roberta Kwiatkowskiego. „Nasze Sprawy” objęły go patronatem medialnym.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Jarek Guza
Data publikacji: 23.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również