Zaczarowana Piosenka powraca!

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Festiwal Zaczarowanej Piosenki powrócił. W sobotę, 12 czerwca 2021 r., w Centrum Kongresowym ICE Kraków, odbędzie się finał 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami.

Projekt, od 2005 r., organizowany jest przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej i wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje nad nim Irena Santor.

– Od 2003 roku prowadzę w Telewizji Polskiej program „Anna Dymna – Spotkajmy się”. Rozmawiam w nim z osobami ciężko chorymi i niepełnosprawnymi. Nieraz słyszałam, co takich ludzi boli najbardziej: że, najczęściej, spotykają się z litością i nikt ich właściwie poważnie nie traktuje. Mało kto zauważa, że posiadają talenty, marzenia i, podobnie jak wszyscy, pragną odnosić sukcesy, a przy tym realizować się w swoich pasjach. Moi niepełnosprawni rozmówcy opowiadali, że nawet w szkołach integracyjnych traktuje się ich często z taryfą ulgową, jakby niewiele sobą reprezentowali i stali na straconej pozycji. Twierdzili, że taka postawa jest dla nich upokarzająca. Dlatego wymyśliłam Festiwal Zaczarowanej Piosenki, z profesjonalnym jury i bez taryf ulgowych – mówi Anna Dymna.

12 tegorocznych finalistów (po sześciu w kat. do 16 lat i pow. 16. roku życia) zostało wyłonionych 8 maja, podczas koncertu półfinałowego w Konstancinie-Jeziornie. Finał będzie hołdem dla twórczości zmarłego przed rokiem Romualda Lipki. W jury zasiądą: Krzysztof Cugowski (przewodniczący), Ewa Błaszczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Michał Figurski, Mateusz Ziółko, Monika Kuszyńska i Kacper Kuszewski, Jacek Królik, Mateusz Pospieszalski, Andrzej Sikorowski, Justyna Steczkowska, Katarzyna Zielińska.

Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu, finaliści zaśpiewają jeden utwór solo i jeden w duecie z gwiazdą. W ICE Kraków wspierać ich będą na scenie: Michał Szpak, Ania Wyszkoni, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski, Renata Przemyk i Rafał Brzozowski. Emocji z pewnością nie zabraknie. Stawką są nie tylko Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia artystyczne (I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł), lecz także występ (dotyczy kategorii dorosłych) na festiwalu w Opolu. Przypominamy, że Kamil Czeszel, laureat I miejsca w 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zwyciężył w „Debiutach” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Rok wcześniej – z Nagrodą Publiczności – opolski amfiteatr opuszczała Aleksandra Nykiel, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z 2011 i 2017 r., która zwyciężyła w „Szansie na sukces”.

Koncert finałowy poprowadzą: Anna Dymna, Cezary Kosiński i Grzegorz Daukszewicz.

W niedzielę, 13 czerwca 2021 r., w Centrum Kongresowy ICE Kraków, odbędzie się „Spotkajmy się z radością – mimo wszystko!” – koncert fundacji Anny Dymnej. Wraz z laureatami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpią: Andrzej Piaseczny, Mateusz Ziółko, Mateusz Pospieszalski, Sanah, Halina Młynkova, Monika Kuszyńska, Czesław Mozil, Wojtek Cugowski. W koncercie wezmą udział goście telewizyjnego

Więcej informacji: www.mimowszystko.org i www.zaczarowana.pl oraz na fundacyjnym profilu Facebook.

Harmonogram

  1. VI, 19.00 – Festiwal Zaczarowanej Piosenki (kat. do 16 lat)

12.VI, 20.30 – Festiwal Zaczarowanej Piosenki (kat. pow. 16 lat)

13 VI, 18.00 – koncert „Radość Mimo Wszystko” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Emisje na antenie TVP2

Koncert finałowy Festiwali Zaczarowanej Piosenki cz.1 – 19 VI, 15.20

Koncert finałowy Festiwali Zaczarowanej Piosenki cz.2 – 20 VI, 16.15

Koncert „Radość Mimo Wszystko” – 27 VI, 16.20

Info i fot. FAD

Data publikacji: 10.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również