ZACZAROWANY KRAKÓW – Zwyciężają mimo wszystko

ZACZAROWANY KRAKÓW – Zwyciężają mimo wszystko

Pod patronatem honorowym prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego odbyły się w dniach 14-15 czerwca w Krakowie V Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko", których organizatorem - jak zwykle - była Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.

W ramach tego cyklu przedsięwzięć odbył się finał IV edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty z występami zaproszonych gwiazd i prowadzony przez Annę Dymną, Macieja Stuhra i Zbigniewa Zamachowskiego, przegląd teatralny z udziałem laureatów II miejsc Ogólnopolskiego Festiwalu „Albertiana 2008″ oraz pokazy mistrzów sportu, mecze i koncert gwiazd. Krakowski Rynek zamienił się w estradę, boisko, parkiet, wybieg, jednym słowem – w arenę, z Anną Dymną jako głównodowodzącą. Łatwiej napisać czego na Rynku nie było, niż wyliczyć wszystkie wydarzenia.

Ogólnopolskie Dni Integracji rozpoczęła konferencja i panelowa dyskusja „Prawdziwe zwycięstwa człowieka” pod hasłem „Transplantologia – życie” , w sali Teatru Starego w Krakowie. Obok pacjentów po przeszczepach obecni byli również dawcy przeszczepów oraz ich rodziny. O najważniejszych problemach związanych z życiem po przeszczepie oraz bioetyką transplantacji mówili biorcy, dawcy, a przede wszystkim lekarze specjaliści: prof. Aleksander Skotnicki (transplantolog kliniczny), dr Piotr Przybyłowski (transplantolog kardiochirurg) oraz dr hab. Marek Wyczółkowski (chirurg urolog). Obecnych przywitała prezes Fundacji Mimo Wszystko Anna Dymna i dziennikarz, sprawozdawca sportowy, doskonale znany niepełnosprawnym sportowcom – i nie tylko – Krzysztof Głombowicz. W sposób jak zwykle profesjonalny i rzetelny był on moderatorem dyskusji i prowadzącym całą konferencję. Zaczęła się ona od filmu telewizyjnego, którego był realizatorem, a dotyczącym transplantologii. Wypowiadali się w nim ludzie po przeszczepach i ich rodziny. Niektórzy z nich byli obecni na konferencji.

Warto przypomnieć, że kilka dni wcześniej, 10 czerwca Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski na specjalnej konferencji prasowej przedstawił projekt uchwały dotyczącej akceptacji przeszczepów narządów jako skutecznej metody ratowania życia. Poinformował o tym obecny na konferencji poseł Marek Plura. Obecnie przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej. Mają powstać w szpitalach stanowiska koordynatorów ds. przeszczepów. Ale najważniejsza jednak jest świadomość, że transplantologia jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia, że każdy może podarować życie innemu człowiekowi, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci własnych narządów. Ale o tym trzeba wciąż społeczeństwo edukować, umożliwiać spotkania z ludźmi po przeszczepach, aby byli żywym świadectwem skuteczności tej metody ratowania życia. Film Krzysztofa Głombowicza i głosy obecnych na konferencji były jasno sprecyzowanym głosem na „tak” dla transplantologii.

Pod patronatem honorowym prezydenta RP, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, na scenie krakowskiego Rynku, bezpośrednio po konferencji, wystąpiło 12 finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – osób niepełnosprawnych uzdolnionych muzycznie.

Jury konkursu pod przewodnictwem Ewy Błaszczyk oceniało ich występy w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci i dorosłych, w występach solowych oraz w duetach ze znanymi gwiazdami polskiej estrady: Kasią Cerekwicką, Natalią Kukulską, Haliną Mlynkovą, Grzegorzem Markowskim, Andrzejem Sikorowskim i Szymonem Wydrą.

W kategorii dzieci jednogłośnie zwyciężył 14-letni Robert Rumak, który brawurowo wykonał znaną piosenkę „Płonie stodoła” z repertuaru Czesława Niemena, a wśród dorosłych najlepszym okazał się Dariusz Tabiś w piosence „List do M” z repertuaru zespołu Dżem. Pierwszego z wymienionych, w duecie wspomagał Andrzej Sikorowski, w kompozycji „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, a Darka Tabisia Grzegorz Markowski w znanym przeboju Perfectu „Chcemy być sobą”.

Zwycięzcy oprócz statuetek „Zaczarowanego ptaszka” otrzymali roczne stypendia w wysokości po 24 tys. zł. W kategorii dzieci przyznano II, III nagrodę w wysokości odpowiednio: 10 i 5 tysięcy, natomiast w kategorii dorosłych przyznano dwie równorzędne nagrody po 7,5 tys. zł każda, za dwa drugie miejsca. Ich fundatorem była Fundacja Kronenberga przy banku City Handlowy.

Jury Festiwalu oceniło bardzo wysoko profesjonalizm i talent wykonawców, a publiczność bardzo gorąco nagrodziła również występy Łukasza Barucha-Skonieckiego. Opiekę artystyczną nad Festiwalem sprawowała Irena Santor.

Na Plantach przy Pałacu Sztuki przez dwa dni trwał kiermasz prac studentów warszawskich i krakowskich uczelni artystycznych, z którego dochód przeznaczono na pomoc w leczeniu podopiecznych Fundacji Mimo Wszystko.

Niedziela była prawdziwym świętem sportu. Sportowcom towarzyszyło wielu przyjaciół, także sportowców, m.in. Natalia Partyka, Katarzyna Rogowiec, Rafał Kubacki, Jan Mela i wielu innych. Na scenie i przy wszystkich stanowiskach sportowych umiejętnie dwoił się i troił – jak zawsze zaangażowany – Krzysztof Głombowicz. Wspomagany przez Artura Szulca – znanego komentatora sportowego – dbał, by misternie ułożony program części sportowej zrealizować w całości, mimo pogarszającej się pogody.

I trzeba przyznać, że udało się znakomicie.

Zwieńczeniem V Ogólnopolskich Dni Integracji był koncert z udziałem laureatów wszystkich edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty i gwiazd estrady.

„Miłość mimo wszystko” – zapowiedziała ten koncert Anna Dymna. – Jest on poświęcony ludziom, którzy są z nami i nadają sens naszym działaniom. Tym, którzy cierpią, walczą, potrzebują naszej pomocy, umieją ją od nas brać, a w zamian dają nam miłość i uczą nas odkrywać ją w sobie. Ale ten wieczór jest też dla tych, którzy tę miłość w sobie odnaleźli, dzielą się nią z innymi i pomagają – przekazała przesłanie Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko”.

Aktualnie Fundacja Anny Dymnej realizuje również niezwykły projekt „Kilimandżaro 2008 – Mimo wszystko”. 9 wspaniałych podróżników z różnymi dysfunkcjami wyruszy na tę wyprawę, by pokazać sobie i innym, że niepełnosprawność nie przeszkodzi im w realizacji tak śmiałego wyzwania i spełnienia marzenia. 27 września rozpoczynają wielką przygodę, odwiedzą najsłynniejsze parki narodowe Tanzanii, spotkają się z przedstawicielami polskiego korpusu dyplomatycznego w Kenii.14-dniowa wyprawa wyruszy z Nairobi. W siódmym dniu zaplanowane jest zdobycie najwyższego szczytu Afryki. Wszyscy uczestnicy będą musieli pokonać niedogodności trasy, rozrzedzone powietrze i własne ograniczenia zdrowotne. Wszystkie koszty związane z wyprawą pokrywają jej sponsorzy.

Na co dzień natomiast trwa (od czerwca do 31 grudnia 2008 r.) wspólna akcja Fundacji Anny Dymnej oraz operatorów telefonii komórkowej i Telekomunikacji Polskiej SA – mająca na celu budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach.*

IKa, Marek Ciszak

fot. Ryszard Rzebko, Lukas, Marek Ciszak

* Wystarczy wysłać SMS o treści – DOLINA SŁOŃCA – pod numer 74711 lub zadzwonić z telefonu stacjonarnego pod nr 0400 407 400, by wesprzeć skutecznie ten projekt (koszt z VAT – SMS: 4,88 zł, TP SA – 4,95 zł).

Uczestników IV Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty oceniało jury w składzie: Ewa Błaszczyk (przewodnicząca), Elżbieta Zapendowska, Zbigniew Hołdys, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Jacek Wójcicki oraz Danuta Grechuta (juror honorowy). Przyznało ono następujące nagrody:

I. Kategoria dzieci:

1. Robert Rumak (14 lat) – „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” (w duecie z Andrzejem Sikorowskim) oraz „Płonie stodoła” (z repertuaru Czesława Niemena)

2. Zuzanna Osuchowska (14 lat) – „Kołysanka dla nieznajomej” (w duecie z Grzegorzem Markowskim) oraz „Oczy tej małej” (z repertuaru Anny Szałapak)

3. Klaudia Mikinia (11 lat) – „Pół na pół” (w duecie z Natalią Kukulską) oraz „O mnie się nie martw” (z repertuaru Katarzyny Sobczyk).

II. Kategoria – dorośli:

1. Dariusz Tabiś – „Chcemy być sobą” (w duecie z Grzegorzem Markowskim) oraz „List do M” (z repertuaru zespołu Dżem)

2. Elżbieta Kuzio – „W kinie w Lublinie” (w duecie z Haliną Mlynkovą) oraz „Jest taki samotny dom” (z repertuaru Budki Suflera)

2. Agnieszka Łozińska – „Bardzo smutna piosenka retro” (w duecie z Andrzejem Sikorowskim) oraz „Odpływają kawiarenki” (z repertuaru Ireny Jarockiej).

dymna_9889.jpg

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również