Zbliża się Przegląd OPTAN w Grudziądzu

Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu zaprasza na XXIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN  2021, który odbędzie się w Grudziądzu, w dniach 09-12 września br. pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Celem  Przeglądu jest przede wszystkim zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych  w różnych dziedzinach życia oraz integracja środowiska osób niepełnosprawnych, również wyłonienie wybitnych artystów z niepełnosprawnością, promowanie i wspieranie ich twórczości artystycznej, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań artystycznych, stworzenie optymalnych warunków dla dokonań artystycznych w dziedzinach: muzyki, piosenki, poezji, recytacji, malarstwa i rzeźby, a także umożliwienie artystom z  niepełnosprawnościami  zaprezentowania swojej pracy twórczej, oraz umożliwienie współpracy i integracji profesjonalnych środowisk twórczych z artystami  z niepełnosprawnościami, wymiana doświadczeń, poglądów o kulturze i sztuce, eliminacja barier psychologicznych poprzez integrację twórców z niepełnosprawnościami i wiele innych.

W Przeglądzie weźmie udział 60 osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Artyści będą prezentować swoje osiągnięcia w trzech kategoriach:

–   konkurs plastyczny pt.: „Radość tworzenia radością życia”,

–   konkurs piosenkarski pt.: „Latarnia”,

–   konkurs recytatorski pt.: „Widzimy ten sam świat”.

W programie „OPTAN 2021”są przewidziane:

–    przesłuchania konkursowe

–    konsultacje piosenkarsko-recytatorskie

–    analiza prac plastycznych z udziałem twórców z niepełnosprawnośią

–    konsultacje plastyczne

–    ocena prac plastycznych zgłoszonych do konkursu przez jury

–    wystawa „Malarstwo artystów Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka”

–    uroczysta gala „OPTAN 2021”,  ogłoszenie wyników, koncert laureatów

Organizatorem Przeglądu jest Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, a współfinansowany został ze środków: PFRON, Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Grudziądzu, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP  (fundatora nagrody GRAND PRIX).

Wśród patronów medialnych jest Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy”.

Oprac. IKa

Data publikacji: 02.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również