Zmarł twórca sukcesów Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych

Zmarł twórca sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej Głuchych

Bohdan Głuszczak - reżyser i aktor, wieloletni dyrektor i twórca najważniejszych spektakli Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych zmarł 3 lutego w Olsztynie. Był uważany za prekursora arteterapii, czyli działań, w których medium terapeutycznym jest sztuka.

Bohdan Głuszczak urodził się 1 stycznia 1936 r. w Hajnówce. Drogę artystyczną zaczynał na początku lat 50. ub. wieku w amatorskich zespołach teatralnych. Ukończył Wydział Reżyserski Teatru Niezawodowego, a w 1964 r. Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi i trzy lata później Wydział Reżyserii PWST w Warszawie.

W 1999 r. uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Przez wiele lat był wykładowcą m.in. Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2012 r. był Honorowym Obywatelem Olsztyna.

Od 1959 r. przez 30 lat kierował Pantomimą Olsztyńską – teatrem ruchu, skupiającym osoby głuchonieme, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach teatralnych. Był twórcą największych osiągnięć tego zespołu. Zrealizował z nim 22 widowiska pantomimiczne, inspirowane mitologią i Biblią oraz muzyką, malarstwem i rzeźbą.

Uprawiany przez niego rodzaj ekspresji niektórzy uznają wręcz za odrębne zjawisko sceniczne. Znakiem rozpoznawczym jego pantomimy była forma charakteryzująca się pewną surowością, szorstkością, kanciastością ruchu.

Bohdan Głuszczak – jako reżyser lub choreograf – był autorem blisko 100 realizacji scenicznych w 22 teatrach zawodowych w całym kraju. Współpracował z wieloma reżyserami i aktorami, m.in. Jerzym Grzegorzewskim, Augustynem Blochem, Jerzym Jarockim, Adamem Hanuszkiewiczem, Agnieszką Holland i Gustawem Holoubkiem.

Bohdan Głuszczak zmarł w hospicjum w Olsztynie, po długiej i ciężkiej chorobie.

kat/

Data publikacji: 04.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również