Senat za uruchomieniem od 1 września br. bonu turystycznego dla emerytów i rencistów

Senat podjął 18 czerwca uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o bonie turystycznym, która przewiduje uruchomienie od 1 września tego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Za głosowało 54 senatorów nikt nie zagłosował przeciw, od głosu wstrzymało się 43 senatorów.

To senacki projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zaproponowana w nim zmiana rozszerza bon turystyczny na emerytów i rencistów.

Jak mówił senator Marek Borowski uzasadniając projekt podczas pierwszego czytania, wykorzystanie bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi do lat 18 poprawiło nieco sytuację w branży turystycznej, ale głównie w okresie wakacji, po czym jesienią efekt bonu był już minimalny. Borowski dodał, że w ubiegłym roku przy spadku PKB o 2,8 proc., branża turystyczna straciła 27 proc., a jesienna fala jeszcze te straty pogłębiła.

Borowski uzasadniając wtedy proponowaną zmianę mówił, że nie chodzi w niej o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie kiedy ten ruch słabnie.

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów. Bon nie ma formy gotówkowej, to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczają się przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku. (PAP)

Łukasz Pawłowski, fot. pixabay.com

Data publikacji: 19.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również