BYĆ BLISKO w depresji – 10. edycja kampanii

BYĆ BLISKO w depresji – 10. edycja kampanii

23 lutego w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją startuje X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom ukierunkowanym na pacjenta oraz najbliższych osoby chorej na depresję.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na depresję choruje 10 proc. populacji, co oznacza, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które codziennie doświadczają tej choroby. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezwykle istotne, ponieważ depresja jest chorobą, w której bardzo ważne jest wsparcie, jakiego udzielają najbliżsi osobie chorej, ale także każdy z jej otoczenia.

BYĆ BLISKO w depresji – to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji Forum Przeciw Depresji, ale także idea, dzięki której możemy efektywnie wspierać oraz nieść pomoc osobom chorującym na depresję oraz ich najbliższym.

· BYĆ BLISKO w depresji – EMPATIA – to znaczy wczuj się w stan chorego, wsłuchaj się w to, co mówi, zauważ sygnały, jakie wysyła, zaakceptuj jego stan zdrowia. Pamiętaj! Depresja jest chorobą, a nie fanaberią, ani stanem chwilowo obniżonego nastroju. Bliską osobę, która na nią choruje należy traktować z troską i powagą.
· BYĆ BLISKO w depresji – WIEDZA – to znaczy wiedzieć więcej na temat choroby, umieć rozpoznawać jej objawy oraz przyczyny. Nie zawsze od razu możemy dostrzec objawy depresji. Nie wszyscy chorujący na depresję cierpią z powodu tych samych objawów. Warto więc wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób wesprzeć osobę chorą.
· BYĆ BLISKO w depresji – TERAPIA – to znaczy, że depresja jak każda inna choroba powinna być odpowiednio leczona. Jest to proces długotrwały: pacjent i jego bliscy powinni być przygotowani na to, że pełny efekt terapii pojawić się może dopiero po 2-4 tygodniach, a przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej nić 6 miesięcy. Terapia depresji jest zindywidualizowanym procesem. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się z jednoczesnym zastosowaniem dwóch metod: leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Ważne jest również wspieranie chorego przez najbliższe osoby.

Start: 23 lutego – Finał kampanii: 8 marca

Prowadzone w ramach kampanii działania edukacyjne mają na celu zwiększenie świadomości na temat depresji oraz wsparcie chorych na depresję i ich rodzin.

W tym roku aktywności podczas kampanii będą odbywały się na stronie internetowej kampanii (www.forumprzeciwdepresji.pl) oraz na profilu Forum Przeciw Depresji na Facebooku (www.facebook.com/ForumPrzeciDepresji).

BYĆ BLISKO – WSPARCIE

W ramach kampanii będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00), pod którym będzie dyżurował lekarz psychiatra oraz dodatkowo uruchomiony zostanie dyżur psychologa. Porady lub wsparcia będzie można uzyskać również podczas czatu ze specjalistą lub na forum moderowanym przez lekarza psychiatrę, które będą dostępne na stronie kampanii.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji czy rozmowa na czacie nigdy nie zastąpią wizyty u specjalisty, ale umożliwią pierwszy, anonimowy kontakt ze specjalistą.

BYĆ BLISKO – EDUKACJA

Celem intensyfikacji działań edukacyjnych prowadzonych podczas kampanii w internecie jest dostarczenie jak największej ilości sprawdzonych, merytorycznych, ale też praktycznych informacji przygotowanych pod opieką specjalistów – lekarzy psychiatrów i psychologów.

DEPRESJA – CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Wśród tematów, które będą poruszane na profilu kampanii Forum Przeciw Depresji na Facebooku oraz na stronie internetowej kampanii będą zagadnienia, najczęściej zgłaszane przez osoby chore na depresję lub ich najbliższych:
· Depresja nawracająca: jakie jest ryzyko nawrotu choroby i w jaki sposób można je zmniejszyć, a także które objawy powinny zaniepokoić, a które wskazują kolejny epizod.
· Anhedonia: jak rozpoznać ten jeden z kluczowych objawów depresji i czym może grozić jeśli pozostaje niezauważona.
· Mój bliski ma depresję: jak być blisko osoby chorej na depresję, po pierwsze rozumiejąc sytuację, w której się znajduje, ale również efektywnie dając wsparcie osobie chorej.
· Zaburzenia snu w depresji: kiedy powinny zaniepokoić i być zgłoszone lekarzowi oraz jak można im zapobiegać.
· Lęk w depresji: objaw depresji, zaburzenie współwystępujące czy niezależna choroba?

Symbolem ogólnopolskiej kampanii forum przeciw deresji jest stokrotka. Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się, zrozumienia i wsparcia! Zachęcają do wirtualnego okazania solidarności z osobami chorującymi na depresję: www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji

Niech w całej Polsce zakwitną stokrotki – symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję!

pr

Data publikacji: 19.02.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również