O dostępności w turystyce na Dolnym Śląsku

Jak sprawić, żeby turystyka była bardziej przyjazna i dostępna dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz – szerzej – ze szczególnymi potrzebami? O tym w połowie kwietnia uczyć się będą we Wrocławiu przedstawiciele branży turystycznej z Dolnego Śląska. Szkolenie organizują specjaliści z wrocławskiej Fundacji Imago.

Dostępność usług, także w branży turystycznej, to temat na czasie nie tylko dlatego, że mówimy o kwestii otwartości na potrzeby drugiego człowieka i o równych szansach w dostępnie do usług, dzięki którym więcej osób może po prostu cieszyć się życiem. Dostępność staje się coraz ważniejsza w świetle prawa.

Znajomość i przestrzeganie „Ustawy o zapewnieniu dostępności…” pomoże organizatorom wypoczynku uniknąć potencjalnych problemów prawnych związanych z dyskryminacją osób ze szczególnymi potrzebami. Zespół Fundacji Imago zna te zagadnienia od strony teoretycznej i praktycznej. Szkolenie poprowadzą między innymi przedstawicielki fundacyjnej „BAZY – Centrum Aktywności Outdoorowych”, której zespół organizuje wyprawy dla osób z niepełnosprawnościami, z sukcesami wdrażając w Polsce „terapię przez przygodę”. Poniżej więcej informacji o „BAZIE”.
https://www.youtube.com/@bazacentrumaktywnoscioutdo459/videos
https://www.facebook.com/centrumbaza

Bardzo istotną rolę odgrywa również to, że część zajęć poprowadzą „eksperci i ekspertki praktycznej dostępności”. To stosunkowo nowa w Polsce funkcja. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami czy – szerzej – ze szczególnymi potrzebami, które testują różne usługi i pomagają zaprojektować je tak, by stały się bardziej przyjazne, dostępne dla jak najszerszej grupy. Grono takich osób skupiło się wokół Fundacji Imago, tworząc Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności.

Szkolenie skierowane jest do pracowników sektora turystycznego z terenu Dolnego Śląska, w szczególności do przewodników górskich i miejskich, pilotów i organizatorów turystyki, hotelarzy czy pracowników informacji turystycznych. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności na temat wymogów i przepisów w zakresie dostępnych usług turystycznych, potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, komunikacji z klientami o szczególnych potrzebach, poznają również alternatywne rozwiązania w dostępności i sprzęt wspomagający dostępną turystykę. Rekrutacja na szkolenie trwa do 9 kwietnia.

TERMIN SZKOLENIA: 15-17 KWIETNIA 2014
MIEJSCE SEKTOR 3, ul. Legnicka 65, Wrocław

Więcej informacji: https://fundacjaimago.pl/rusza-rekrutacja-na-szkolenie-dla-pracownikow-sektora-turystycznego/
https://fundacjaimago.pl/projekt/otworz-drzwi-turystyka-dostepna-dla-osob-o-szczegolnych-potrzebach/

Szkolenie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Otwórz drzwi – turystyka dostępna dla osób o szczególnych potrzebach”, który uzyskał dofinansowanie Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

pr/

Data publikacji: 04.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również