Ruszył program turystyczny “Śląskie bez barier”

Na Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej 24 czerwca wręczono symboliczne czeki podmiotom, które będą realizowały zadania w ramach programu „Śląskie. Bez barier”. Uroczystość była połączona z oficjalnym otwarciem biura pełnomocnika marszałka województwa śląskiego w Subregionie Południowym.

uczestniczyli w niej m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, radne Sejmiku śląskiego Ewa Żak i Agnieszka Biegun oraz liczne grono lokalnych samorządowców.

– To bardzo ważny dzień dla Subregionu Południowego. Otwarcie biura pełnomocnika marszałka województwa splata się z rozstrzygnięciami w konkursie „Śląskie. Turystyka bez barier”. Jest to program stworzony i adresowany do osób z niepełnosprawnościami, zachęcający do aktywnego spędzania wolnego czasu, udziału we wszystkich wydarzeniach, w których wspólnym mianownikiem jest turystyka. Przełamujemy stereotypy i likwidujemy bariery, także te mentalne. Chcemy pokazać, że wszelkie formy rekreacji mogą być dostępne dla wszystkich, także dla osób borykających się z niepełnosprawnościami. Ważne, by mogły cieszyć się z życia i jego uroków, pokonywać granice, które zdają się ograniczać im normalne funkcjonowanie. Możemy to zrobić wspólnie – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Pełnomocnikiem ds. Subregionu Południowego została Aneta Legierska. Jak podkreśla uruchomienie biura stało się w ważnym momencie. Realizacja programu „Śląskie. Bez barier” właśnie na terenie Podbeskidzia jest bardzo dobrym wstępem do współpracy z zarządem województwa.

– To program, który ma ogromne znaczenie społeczne. Nasza część regionu przykuwa atrakcjami turystycznymi, ale by myśleć o tym, aby mogły o ich uroku przekonać się osoby z niepełnosprawnościami, trzeba wpierw im to umożliwić, choćby poprzez odpowiednie przygotowanie szlaków turystycznych. A do tego potrzebne są środki, które dzięki temu programowi można spożytkować na tak istotny cel – przekonuje Aneta Legierska.

– Dzisiejsza uroczystość, fakt realizacji tak kluczowych programów pokazuje jak dobre rezultaty daje współpraca samorządu regionalnego, lokalnego i rządu. „Śląskie. Bez barier” to w praktyce budowanie solidarności społecznej – zaakcentował minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda.

Jest to pierwszy tego typu konkurs w dziedzinie turystyki skierowany do osób z niepełnosprawnościami, jaki ogłosiło województwo śląskie. W wyniku realizacji zadań konkursowych ponad 2 tys. osób z niepełnosprawnościami będzie miało okazję aktywnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach. Rajdy piesze i rowerowe, spływy czy wspinaczka w asyście przewodnika i opiekuna umożliwią osobom z dysfunkcjami poznanie Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy Krainy Górnej Odry. Przeszkolonych zostanie również 140 osób w zakresie obsługi. Zadania w ramach projektu realizować będzie siedem podmiotów:

Stowarzyszenie Region Beskidy Beskidy bez barier
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Lato bez barier w Krainie Górnej Odry
Związek Gmin Jurajskich Jura bez barier
Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych „Pogranicze Bez Barier” Dostępne obiekty turystyczne
Dąbrowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte serca” Przełamać bariery. Przekroczyć granice
PTTK Oddz. Mysłowice XI Śląski Rajd Turystyczny Bez Barier
Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej „Śląskie. Turystyka bez barier”

Łącznie na realizację programu „Śląskie. Bez barier” przeznaczono z budżetu województwa milion złotych na poprawę dostępności miejsc przeznaczonych do zwiedzania z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

Oprac. rhr/, fot. Tomasz Żak / UMWS

Data publikacji: 27.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również